Druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym (po Sycylii). Znajduje się pomiędzy francuską wyspą Korsyką, Półwyspem Apenińskim, Sycylią, Tunezją oraz należącymi do Hiszpanii Balearami. Stolicą Sardynii jest Cagliari. Wyspę porasta roślinność twardolistna - makia.
Wybrzeża wyspy, których łączna długość wynosi 1849 km, są najczęściej wysokie i skaliste z wieloma cyplami, kilkoma szerokimi, głębokimi zatokami, wieloma przesmykami i mniejszymi wyspami nieopodal brzegu. Wzdłuż wybrzeża jest zlokalizowanych wiele dużych, płytkich, słonowodnych lagun i rozlewisk.
Wyspa jest położona w klimacie śródziemnomorskim. W ciągu roku występuje tu około 300 dni słonecznych. Opady i dni pochmurne koncentrują się głównie w zimie i na jesieni. Krótkie ulewy są częste również wiosną. Średnie temperatury dobowe wahają się pomiędzy 11° a 17°C. W ciągu całego roku przeważającym wiatrem jest wiejący z północnego zachodu mistral. Bywa, że ten suchy i chłodny wiatr wieje bardzo mocno, ale zwykle jest łagodny i stwarza sprzyjające warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Najważniejsze porty Sardynii to Cagliari, Porto Foxi, Porto Torres.
Dzisiejsza kuchnia Sardynii opiera się bardziej na mięsie niż na rybach. Jest to związane z tradycją pochodzącą od pierwotnych mieszkańców wyspy - Nuorów, którzy trudnili się głównie pasterstwem. Popularnym daniem jest prosię pieczone na ognisku, które jada się z carta di musica - cienkimi plackami chlebowymi. W maju na wybrzeżu popularne jest poławianie langust, które piecze się na ruszcie z dodatkiem pietruszki. Innymi często spotykanymi ziołami w kuchni sycylijskiej są mięta i mirt. Popularną zupą jest minestra di piselli con ricotta, czyli zupa grochowa z serem ricotta. Najbardziej znane lokalne wina to Cannonau i Vermentino. Warto spróbować też Mirto - mocnego likieru z owoców lub liści mirtu.
Ciekawostki:
Wśród walorów kulturowych warte zobaczenia są zwłaszcza megalityczne warowne wieże obserwacyjne - nuragi, które pochodzą z połowy II tysiąclecia przed Chrystusem. Na wyspie znajduje się ich około 7000.
Używane na Sardynii języki to sardyński i włoski.