Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Nowości w serwisie
TYP: a1
Artykuły - Nowości w serwisie
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy
środa, 15 stycznia 2025
informacja prasowa
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy ponownie rozpoczyna sezon festiwali szantowych w Polsce. Żeglarska brać spotka się w ostatnią sobotę miesiąca (25 stycznia) od godziny 18.00 w Pubie pod Browarem, gdzie szanty brzmieć będą do późnej nocy – oprócz koncertów Pereł i Łotrów, Czterech Refów i Formacji zaplanowano śpiewanki - nocne jam session, które na dobre już wpisało się w program tyskiego szantowania. Wstęp wolny.
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania?
środa, 15 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
W związku z powtarzającymi się incydentami na Bałtyku NATO powoła do życia Straż Bałtycką, o czym poinformował sekretarz generalny Sojuszu, Mark Rutte. Straż ma wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w regionie, a do jej dyspozycji będą fregaty, samoloty i drony.
O zamarzaniu wody morskiej
poniedziałek, 13 stycznia 2025
Subiektywny Serwis Internetowy
Artykuł dotyczy zjawiska … wymierającego, bo zimy coraz cieplejsze, lody Arktyki i Antarktydy topnieją w oczach. Poziom wód mórz i oceanów podnosi się rok rocznie, a Autor nadal wspomina jak to cudownie się na bojerach ślizgało, jak samochody, a nawet pociągi po lodzie jeździły. Pamiętam jak zimą 1946 roku na łyżwach na środek Zatoki Gdańskiej, do wmarzniętych w lód statków amerykańskich z dostawami UNRRA się wybierałem. Historia, historia Panie Dziejku. Witold Kurski to znany Czytelnikom i Skrytoczytaczom SSI - nieco starszej daty naukowiec, docent w Politechnice Gdańskiej, żeglarz – kapitan ż.w., bojerowiec, szybownik więc nie dziwota, że łzy nostalgii z oczu mu spływają. Nie ma z czego się tu śmiać. Swiat jaki znamy odchodzi bezpowrotnie, a więc warto dla pamięci to i owo zapisać.
Przegląd Konkursowy
poniedziałek, 13 stycznia 2025
informacja prasowa
Przegląd Konkursowy "Shanties" to „przepustka” do występu na głównej scenie krakowskiego festiwalu Shanties, to artystyczne zmagania wykonawców m.in. nominowanych przez festiwale i przeglądy z nurtu piosenki żeglarskiej, a od tego roku w konkursie mogą brać udział wykonawcy z kręgu piosenki turystycznej i krainy łagodności.
Pomysł na ochronę kabli
środa, 8 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
W związku z powtarzającymi się incydentami niszczenia podmorskiej infrastruktury, państwa NATO postanowiły przejść do konkretów. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych „przypadków”, 10 natowskich okrętów będzie krążyć w okolicach strategicznych instalacji i robić wrażenie na statkach, którym gubią się kotwice. Pierwsze patrole mają ruszyć już w tym tygodniu.
Zrealizowane projekty Polskiego Związku Żeglarskiego w 2024 roku i plany na 2025 rok
środa, 8 stycznia 2025
informacja prasowa PZŻ
Polski Związek Żeglarski podsumowuje działania zrealizowane w 2024 roku, które obejmowały nie tylko sukcesy sportowe, ale także szeroką gamę projektów edukacyjno-sportowych oraz przygotowania do międzynarodowych wydarzeń żeglarskich. Rok ten przyniósł nowe wyzwania, osiągnięcia oraz ambitne plany na przyszłość, które podkreślają wszechstronność i zaangażowanie PZŻ w rozwój żeglarstwa w Polsce.
Zimowy numer Morza – co w nim znajdziecie?
poniedziałek, 30 grudnia 2025
Kolejny sabotaż na Bałtyku…
piątek, 27 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
Powstała nowa świecka tradycja – podmorskie instalacje w tajemniczych okolicznościach ulegają zniszczeniu, nikt nic nie wie, winnych brak; formalnych oskarżeń również. Dlaczego zatem Finowie zatrzymali tankowiec pływający pod banderą Wysp Cooka? Może jego załoga nie ma nic wspólnego z awarią?
Trwają dyskusje wokół „Daru Kujaw i Pomorza”
poniedziałek, 23 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
Władze województwa kujawsko-pomorskiego planują budowę nowego żaglowca szkoleniowego. „Dar Kujaw i Pomorza”, bo takie imię ma nosić jednostka, będzie służyć do organizowania rejsów szkoleniowych; zgodnie z założeniami, mają nią pływać głównie młodzi ludzie zagrożeni wykluczeniem oraz zmagający się z niepełnosprawnościami.
Rozpoczął się Pantaenius Yacht Photo 2024
poniedziałek, 23 grudnia 2024
informacja prasowa
Czy w nowym roku czekają na Ciebie nagrody i uznanie? Sprawdź i dołącz do konkursu Pantaenius Yacht Photo 2024! Zapraszamy miłośników korzystania z uroków spędzania czasu na łodzi; żeglarzy, wędkarzy i motorowodniaków. Konkurs fotograficzny Pantaenius Yacht Photo to doskonała okazja, by podzielić się swoją pasją!
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1064)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (564)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (359)
Nie tylko Bałtyk... (352)
O zamarzaniu wody morskiej (88)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (86)
Przegląd Konkursowy (80)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (43)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (42)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (35)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (35)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (34)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (33)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (32)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (32)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (31)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (31)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (31)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (30)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (29)
zobacz także
Maska do Nurkowania: Jak Wybrać – Kompletny Przewodnik Krok po Kroku (883)
Apartamenty w Sopocie zaraz przy plaży: poznaj nasze 5 wskazówek, dzięki którym sporo zaoszczędzisz! (413)
Wyposażenie kuchni na jachcie – co jest niezbędne? (690)
Transport Morski: Główny Filar Globalnej Gospodarki (2523)
Skuter wodny - Jak wybrać odpowiedni model? (801)
Restauracja w Poznaniu – jak wybrać miejsce na rodzinny obiad lub romantyczną kolację? (1430)
Bezpieczny transport jachtów i łodzi - co trzeba wiedzieć i jak go zorganizować? (1895)
5 wskazówek, jak cieszyć się wakacjami w Grecji tak bardzo jak to możliwe! (1883)
3 popularne kategorie kosmetyków hurtowo: jak wybrać asortyment, który będzie sprzedawał się pomyślnie (2874)
Hotel z Basenem i Spa: Zanurz się w luksusie i odprężeniu! (1829)
Kalendarium: 18 stycznia
Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894