Peru jest położone w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z Ekwadorem i Kolumbią, od wschodu z Brazylią, od południowego wschodu z Boliwią, od południa z Chile, a od zachodu jest oblewane przez Pacyfik. Na terenie zajmowanym obecnie przez Peru w przeszłości istniała cywilizacja Norte Chico, jedna z najstarszych cywilizacji na świecie, oraz imperium Inków - największe państwo w Ameryce Południowej epoki przedkolumbijskiej.
Biegnące wzdłuż wybrzeża Andy dzielą obszar kraju na trzy regiony: costa (wybrzeże), sierra (wyżyny i góry) oraz selva (nizina porośnięta lasem równikowym).
Wybrzeże Peru, czyli costa,to wąski pas nizinny, cechujący się suchym klimatem. Region ten ma na północy 150 km szerokości, w środkowej części - kilka kilometrów, a w południowej aż do Pacyfiku opada stromą krawędzią Kordyliera Nadbrzeżna, która osiąga w najwyższym wzniesieniu 1725 m n.p.m. Większość rzek tu płynących to cieki okresowe, w których woda znajduje się tylko w porze deszczowej. Pomimo, że costa stanowi jedynie 12% powierzchni kraju, jest zamieszkiwana przez większość ludności Peru. Wzdłuż wybrzeża biegnie główny szlak drogowy - Carretera Panamericana (Droga Panamerykańska). Leżą tu największe miasta Peru.
Peru odznacza się dużym zróżnicowaniem klimatu. Na większości obszaru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Wybrzeże cechuje klimat pustynny, osuszany przez wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się na poziomie 20-30 mm. Średnie temperatury w zimie wynoszą 15-17°C, a w lecie 19-21°C. Latem (od końca grudnia do początku kwietnia) jest tu słonecznie i ciepło. W pozostałej części roku charakterystycznym zjawiskiem atmosferycznym jest gęsta mgła o nazwie garúa, której występowanie jest związane z Prądem Peruwiańskim.
Z klimatem Peru łączy się okresowe występowanie zjawiska znanego jako El Niño. Co kilka lat, w wyniku zmiany kierunku wiania pasatów, następuje odwrócenie zimnego Prądu Peruwiańskiego i zastąpienie go ciepłymi wodami ze strefy równikowej. Występowanie zjawiska wpływa na zmiany klimatyczne nie tylko na wybrzeżu Peru, ale na całej kuli ziemskiej.
Ze względu na duże zróżnicowanie klimatu i form terenu na obszarze Peru występuje ogromna bioróżnorodność - 21 462 gatunków roślin i zwierząt, z których 5 855 to endemity. Fauna i flora są chronione w niemal 30 parkach narodowych i rezerwatach, które zajmują około 7% powierzchni kraju.
Najpopularniejszym składnikiem kuchni peruwiańskiej jest papryka chili, bez której nie może się obyć prawie żadna potrawa. W Peru występuje ponad 300 różnych odmian tej ostrej przyprawy. Do dań popularnych na wybrzeżu należy ceviche de corvina (ryba marynowana z cytryną, ostrą papryką i cebulą) i ceviche de camarones (podane podobnie krewetki). Im dalej od wybrzeża, tym mniejszą popularnością cieszą się ryby, a większą mięso. Do dań popularnych w górach należy m.in. sopa a la criolla - pożywna zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem i warzywami. Napojem narodowym Peru jest pisco, czyli koktajl z białkami jaj, sokiem z cytryny, słodkim syropem i lodem. Wśród napojów alkoholowych słynna jest chicha - robione domowym sposobem piwo kukurydziane.