Saint Lucia jest jedną z najpiękniejszych wysp na Karaibach. Jej znakiem rozpoznawczym są dwa charakterystyczne szczyty wulkanów Petit Piton i Gros Piton. Wyspa należy do archipelagu Wysp Nawietrznych, części Małych Antyli. Tą górzystą wyspę pochodzenia wulkanicznego zajmuje państwo o tej samej nazwie. Saint Lucia jest zlokalizowana na północny wschód od państwa Saint Vincent i Grenadyny, na północny zachód od Barbadosu i na południe od Martyniki.
Na wybrzeżach Saint Lucii występują piaszczyste i dzikie plaże. Wzdłuż wybrzeża ciągną się rafy koralowe. Rafę można podziwiać w popularnym wśród nurków rezerwacie Soufrière Marine Management Area. Piękne plaże i kryształowo czysta woda przyciągają wielu turystów, których z roku na rok przybywa. Głównym portem Saint Lucii jest Castries. Statki cumują też często w Pointe Seraphine i La Place Carenage.
Saint Lucia posiada klimat równikowy wilgotny, łagodzony przez wpływ wiejących z północnego wschodu pasatów. Pora sucha trwa tu od początku grudnia do końca maja. Pora wilgotna występuje w drugiej porze roku. Średnia roczna suma opadów waha się od 1400 mm na wybrzeżach, do 4000 mm w górach. Najbardziej deszczowym miesiącem jest wrzesień. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 28ºC. Wyspa bywa odwiedzana przez cyklony.
W lokalnej kuchni zaznaczają się wpływy francuskie i kreolskie. Do popularnych potraw należą: pepperpot (gulasz z wołowiny), callaloo (głównym składnikiem dania są warzywa liściaste, zwykle szarłat lub taro) czy smażony karanks - ryba z rodziny ostrobokowatych. W kuchni używa się też wielu warzyw (np. cassava, taro) i owoców (np. mango, papaje, marakuja). Do popularnych miejscowych alkoholi należy rum Bounty i piwo Pitons.