Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Recenzje książek
TYP: a1
Artykuły - Recenzje książek
Niepoznana - I tom monografii Gdyni
czwartek, 4 stycznia 2024
Muzeum Miasta Gdyni
Monografia Gdyni, to nowa seria publikacji Muzeum Miasta Gdyni oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, zainicjowana przez nasze Muzeum w związku z koniecznością kompleksowego ujęcia przeszłości Gdyni w postaci książkowej.
,,Legenda Fioletowego Paula" Klara
środa, 6 grudnia 2023
Przez Ziemię tak młodą, że istnieją na niej jeszcze słowa wspólne dla ludzi i zwierząt, wędruje mała dziewczynka o imieniu Klara. Jedynym zajęciem Klary, poza wędrowaniem, jest poszukiwanie ognisk. Kiedy trafia na jakieś przysiada się do obcych ludzi, słucha ich rozmów oraz śpiewów. Sama jednak nigdy się nie odzywa i pozostaje niewidzialna przez swoje rude włosy, które przypominają płomienie i zlewają się z ogniem.
Recenzja książki ,,WOPR. Życiu na ratunek" Dawida Góry
środa, 13 września 2023
Monika Frenkiel
W Polsce co roku z powodu utonięcia ginie kilkaset osób – w 2020 roku było ich 460, w tym 412 mężczyzn, aż 223 osoby powyżej 50 roku życia, więc zdawałoby się osoby odpowiedzialne i rozsądne. Polacy najczęściej toną w rzekach, w jeziorach znacznie mniej. Najmniej utonięć jest w morzu – być może dlatego, że morze budzi w nas największy respekt? Najczęstszą przyczyną utonięć jest kąpiel w miejscu niestrzeżonym, ale nie z zakazem kąpieli. I co ważne – 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol. Statystyki są bezwzględne, ale byłyby wyższe, gdyby nie ci, którzy ruszają na ratunek – ratownicy wodni.
Michael Palin – Szaleństwo w ciemnościach. Tragiczna historia zaginięcia statku Erebus. Fragment
poniedziałek, 13 marca 2023
Informacja prasowa
HMS "Erebus" był jednym z najwspanialszych okrętów, weteranem przełomowych ekspedycji na krańce świata. W 1848 roku wraz z siostrzaną jednostką "Terror" i 129 członkami wyprawy zaginął w Arktyce podczs próby wytyczenia trasy przez Przejście Północno-Zachodnie. W 2014 roku wrak okrętu został odnaleziony, ale jego historia fascynuj wielu. Między innymi Michaela Palina. Fragment jego książki "Szaleństwo w ciemnościach" przeczytacie poniżej, w wiosennym numerze "Morza" publikujemy recenzję książki. "Morze" jest patronem medialnym książki.
Recenzja książki „Żeglarz, kura i ich niezwykły rejs” Guirec Soudée
poniedziałek, 16 stycznia 2023
Guirec Soudée
„Może i jestem szalony, ale pełen wiary w życie”. Guirec Soudée Wolność. Każdy zna dźwięk tego słowa, ale tylko wybrańcy znają jego cenę. I są gotowi ją zapłacić. Facet, który żeglował po świecie z kurą, nie wziął się tam przypadkiem. Od początku był dziwakiem, który nie mógł usiedzieć w szkole.
Sund, przewodnik dla żeglarzy - Jerzy Kuliński
poniedziałek, 22 sierpnia 2022
Redakcja/MF
Od kiedy Jurek Kuliński wypuścił na świat pierwsze wydanie swojej locyjki, jak je nazywa, minęło sporo czasu – jakieś ćwierć wieku, tyle, że nawet zdążyli się urodzić i zdobyć patenty nowi żeglarze. I mam nadzieję, że ruszą na Bałtyk – oczywiście dlatego, że mam do tego akwenu olbrzymi sentyment, ale też dlatego, że Bałtyk jest wymagający i uczy sztuki żeglarskiej. Im z pewnością „Sund” Kulińskiego się przyda, bo jaki i inne locyjki jest czymś w rodzaju porad starszego kolegi, na co zwracać uwagę, jak się przygotować do rejsu i jak go bezpiecznie i z przyjemnością, zgodnie z regulaminem śp. Janusza Zbierajewskiego odbyć.
Kalmarsund i Öland przewodnik dla żeglarzy
niedziela, 26 września 2021
Monika Frenkiel
Każdy, kto żegluje po okolicach Bałtyku, zna przewodniki Jurka Kulińskiego. Pamiętam swój rejs dookoła Gotlandii, gdzie naszą ideą było cumowanie po małych porcikach, w miarę możliwości z daleka od ludzi – i wtedy locja Kulińskiego była jedynym dostępnym, zbiorczym opracowaniem potrzebnych nam informacji
Polskie lotnictwo morskie 1920-1946
piątek, 12 marca 2021
Monika Frenkiel
Dla wielu z nas określenie „polskie lotnictwo morskie” to tajemnica. A jednak w 2020 roku obchodziliśmy jego 100-lecie. Była to ważna data dla historii polskiej marynarki wojennej, tak jak lotnictwo morskie jest ważną jej częścią. Z tej okazji Dom Wydawniczy Księży Młyn wydał przepiękną, w albumowym formacie książkę „Polskie lotnictwo morskie 1920 – 1946”. Tawerna Skipperów jest patronem medialnym książki.
Terminarz żeglarski 2021
poniedziałek, 16 listopada 2020
Monika Frenkiel
Nadchodzi ten moment w roku, kiedy trzeba się zastanowić nad prezentami dla najbliższych. I dla początkujących, i dla wytrawnych żeglarzy dobrym pomysłem będzie terminarz żeglarski – miejsce, gdzie sobie wpiszemy wszystkie te poprzenoszone na 2021 rok rejsy, wpiszemy terminy zaliczek czarteru i ten dzień, w którym jedziemy z Mietkiem na Mazury.
Misja Greyhound - C. S. Forester
wtorek, 28 lipca 2020
Monika Frenkiel
Trwa II wojna światowa. Na Północnym Atlantyku trwają zażarte zmagania aliantów z niemieckimi okrętami podwodnymi. Jeden z konwojów z Ameryki do Anglii eskortuje komandor porucznik marynarki wojennej USA George Krause. To jego pierwsza samodzielna misja. Kapitan musi zmierzyć się z polującymi na konwój stadami U-Bootów i za wszelką cenę ochronić ładunek. Zależy od niego życie tysięcy ludzi.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1064)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (564)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (359)
Nie tylko Bałtyk... (352)
O zamarzaniu wody morskiej (88)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (86)
Przegląd Konkursowy (80)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (43)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (42)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (35)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (35)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (34)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (33)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (32)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (32)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (31)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (31)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (31)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (30)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (29)
Kalendarium: 18 stycznia
Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894