Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Sport
TYP: a1
Artykuły - Sport
Dwa medale na mistrzostwach Europy w klasie iQFOiL!
poniedziałek, 14 października 2024
Informacja prasowa PZŻ
Paweł Tarnowski mistrzem Europy 2024, a Anastasiya Valkevich zdobywa brązowy medal (oboje reprezentują SKŻ Sopot). - Bardzo się cieszę, udało mi się obronić dzisiaj pierwsze miejsce. Brałem udział bezpośrednio w finale, także muszę powiedzieć, że już z dużym zadowoleniem podchodziłem do tego wyścigu. Płynęło mi się bardzo dobrze, taktycznie też rozegrałem to w dobrym stylu, udało mi się zrealizować plan w zasadzie w 100% – relacjonuje Paweł Tarnowski.
Młodzi żeglarze na ekologicznych wodach Soliny - Wielki Finał PGE PolSailing w Polańczyku.
poniedziałek, 23 września 2024
Informacja prasowa PZŻ
Najbardziej podoba mi się, że jesteśmy nad wodą, że możemy spędzić ze sobą czas – słowa Gabrysi z Rzeszowa idealnie oddają atmosferę i sedno sobotniego święta. Nad malowniczym i ekologicznym jeziorem Solińskim w Bieszczadach spotkali się najmłodsi adepci żeglarstwa uczestniczący w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Dla większości uczestników pierwsze regaty w życiu wzbudziły wiele emocji, najlepsi wyjechali z medalami, ale wszyscy mogą czuć się zwycięzcami.
II Żeglarskie Mistrzostwa Lekarzy Weterynarii
czwartek, 19 września 2024
Informacja prasowa
W dniach 20-22 września a więc już w najbliższy weekend w Pucku odbędą się II Żeglarskie Mistrzostwa Lekarzy Weterynarii. Po raz kolejny w Harcerskim Ośrodku Morskim spotkają się najlepsi żeglarze spośród weterynarzy aby walczyć o przechodnie trofeum, puchar Mistrzostw. Impreza to nie tylko rywalizacja na wodzie ale także okazja do integracji środowiska lekarzy weterynarii, którzy dzielą wspólną pasję – miłość do żeglarstwa! Sponsorami tegorocznej imprezy są Luxvet (sponsor główny), Vebiot, Vetagro, Radiovet, Iwet, Virbac, Vetoquinol i BIDS. Partnerem medialnym imprezy jest Tawerna Skipperów&Morze
Puck na fali – wielki sukces cyklu mistrzostw Polski w żeglarskich klasach
czwartek, 12 września 2024
Informacja prasowa PZŻ
Takiego maratonu walki o medale jeszcze nie było. Mistrzostwa Polski podzielone na trzy części, a przed nimi dodatkowo rywalizacja w sprintach. Dobiegł końca 13 -dniowy czempionat rozgrywany na gościnnej Zatoce Puckiej. Regaty zakończyły się w drugi weekend września rywalizacją najmłodszych zawodników w klasie Bic Techno 293, zmaganiami w tradycyjnych żeglarskich klasach: OK Dinghy, Latający Holender czy Nautica 450 oraz świetnym widowiskiem nowoczesnej klasy WingFoil.
Olimpijski Puck: emocje i triumfy w II części Mistrzostw Polski za nami
poniedziałek, 9 września 2024
Informacja prasowa PZŻ
Cztery dni ścigania w różnorodnych żeglarskich warunkach i ponad 200 zawodników oraz zawodniczek rywalizujących w siedmiu olimpijskich klasach. Pogoda w Pucku dopisała, a faworyci nie zawiedli. Za nami druga, a przed nami trzecia część zmagań w tegorocznym maratonie mistrzostw Polski.
Puck pod żaglami: rozdano prawie 40 zestawów medali w klasach nieolimpijskich, a od jutra rywalizację w Mistrzostwach Polski rozpoczynają klasy olimpijskie
poniedziałek, 2 września 2024
Informacja prasowa PZŻ
To było prawdziwie żeglarskie święto na Zatoce Puckiej. Ponad 400 zawodniczek i zawodników zakończyło rywalizację o medale w pierwszej części Mistrzostw Polski. Regaty rozpoczęły się i zakończyły słabym wiatrem, ale w sobotę wyścigi napędziła dobra żeglarska pogoda. Ostatecznie w każdej klasie rozegrano od 6 do 9 wyścigów.
Setki zawodników zmierzą się o tytuł mistrza Polski w żeglarstwie
piątek, 30 sierpnia 2024
Informacja prasowa PZŻ
To będzie istny maraton zmagań o triumf w Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Wczoraj rozdano medale w sprintach, a od jutra rozpoczynają się w Pucku pierwsze wyścigi klas nieolimpijskich. W nadchodzących regatach weźmie udział ponad 650 żeglarzy!
Podsumowanie startu żeglarzy w Igrzyskach Olimpijskich
poniedziałek, 19 sierpnia 2024
Informacja prasowa PZŻ
Wśród 19 państw, które zdobyły żeglarskie krążki podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 niestety nie ma Polski. Zdecydowanym liderem żeglarskiej klasyfikacji medalowej została Holandia z dwoma złotymi w klasie ILCA 6 oraz 49erFX i dwoma brązowymi w Formula Kite kobiet oraz męskim iQFOiL. Siedem państw zdobyło po 2 medale, a dla Austrii były to dwa złote.
Sukcesy polskich żeglarzy – 12 medali na mistrzostwach świata i Europy
poniedziałek, 19 sierpnia 2024
Informacja prasowa PZŻ
Podczas gdy uwaga skupiona była na rywalizacji olimpijskiej, młodzi zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego zdobyli worek medali podczas imprez mistrzowskich. 3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe to dorobek medalowy ostatnich trzech tygodni.
Mistrzostwa Europy Juniorów ILCA
poniedziałek, 5 sierpnia 2024
Informacja prasowa PZŻ
Podczas, gdy uwaga skupiona jest na rywalizacji olimpijskiej, młodzi zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego zdobywają worek medali podczas minionego weekendu. W Mistrzostwach Europy Juniorów ILCA 6 Polacy na pierwszym i drugim miejscu, a w Mistrzostwach Świata klasy Europa i Mistrzostwa Świata w klasie O’pen Skiff na trzecich pozycjach. Mistrzostwa Europy Juniorów ILCA 6 odbyły się w Bangor w Irlandii Północnej i startowało w nich prawie 370 młodych żeglarzy i żeglarek z 38 krajów świata.
<
1
2
3
4
5
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1061)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (561)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (357)
Nie tylko Bałtyk... (349)
O zamarzaniu wody morskiej (87)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (86)
Przegląd Konkursowy (80)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (43)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (42)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (35)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (34)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (34)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (33)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (32)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (32)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (31)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (31)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (31)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (30)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (29)
Kalendarium: 18 stycznia
Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894