Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Śródlądzie
TYP: a1
Artykuły - Śródlądzie
Chińczycy budują rzekę
poniedziałek, 16 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
Chiny to właściwie odrębne uniwersum, w wielu aspektach zupełnie niezrozumiałe dla Europejczyka. Władcy tego kraju miewali już bardzo dziwne pomysły, ale koncepcja wybudowania rzeki w miejscu, w którym jej wcześniej nie było, jest niezwykła nawet jak na wschodnie standardy. Jak to ma działać – i po co zadawać sobie tle trudu?
Ślązacy murem za nutriami
środa, 16 października 2024
Hanka Ciężadło
Śląsk nutriami stoi – a podobno nie powinien. Sympatyczne, misiowate gryzonie, które jeszcze do niedawna uchodziły za atrakcję lokalnych rzek, teraz zostały uznane za problem, dlatego ktoś wpadł na pomysł, by je pozabijać. Ogłoszono w tym celu specjalny przetarg, a ponieważ Ślązacy generalnie lubią zwierzęta, rozpętała się niezła wojenka…
Syrence znowu się dostało
poniedziałek, 30 września 2024
Hanka Ciężadło
Czy warszawska Syrenka jest… imperialna? Ma jakieś ambicje w kwestii panowania nad światem? Trudno w to uwierzyć – w końcu to tylko pomnik. Tym niemniej to właśnie ona stała się obiektem ataku wandali, którzy na jej cokole postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec "wszystkich imperiów".
Rozebrał umocnienia, żeby powędkować
środa, 25 września 2024
Hanka Ciężadło
Każdy z nas wpada czasem na niezbyt mądry pomysł, jednak to, co zrobił pan wędkarz, przekracza granice standardowej głupoty. Gdyby jeszcze jego akcja miała miejsce, powiedzmy, miesiąc temu, można by uznać ją za brak wyobraźni. Dzisiaj, gdy cała Polska pomaga powodzianom, trudno uwierzyć, że znalazł się człowiek, który nie wiedział, co to za worki leżą koło wału...
Patologia na Jeziorze Solińskim
poniedziałek, 22 lipca 2024
Historia, jaka wydarzyła się w miniony weekend na Jeziorze Solińskim, o mało co nie zakończyła się tragedią. Na szczęście pan, który byłby mocnym kandydatem do Nagrody Darwina, trafił na ogarniętego i odważnego policjanta. Brawo dla funkcjonariusza, a patologia... no cóż. Może zastanowi się nad swoim zachowaniem?
Największy karp w historii Balatonu
poniedziałek, 18 marca 2024
A przynajmniej największy, jakiego udało się dotąd złowić. Taaaka ryba w tym przypadku była naprawdę zacna, bowiem ważyła niemal 35 kilogramów. No dobrze – tak naprawdę, to 34,8 kg; niemal o kilogram więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord.
Dwa aktywiszcza kontra syrenka
piątek, 8 marca 2024
Hanka Ciężadło
Trudno powiedzieć, czy warszawska Syrenka jest kobietą – jeśli już, to połowicznie. Zdecydowanie nie zasłużyła jednak na to, co ją z okazji Dnia Kobiet spotkało. Dwie odklejone od rzeczywistości istoty postanowiły bowiem oblać pomnik pomarańczową farbą. Dzięki tej brawurowej akcji planeta zostanie uratowana, klimat się ochłodzi i nie umrzemy na śmierć. Brawo!
Dwie tony kwasu siarkowego w Renie
piątek, 1 marca 2024
Hanka Ciężadło
Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody... Nie wiemy, czy w niemieckich szkołach znają podobny wierszyk, ale za to wiadomo dokładnie, kto jest winny skażenia najdłuższej rzeki naszych zachodnich sąsiadów: kwas siarkowy pochodził bowiem z zakładów chemicznych BASF.
Piłaś? Nie pilotuj statków…
poniedziałek, 20 listopada 2023
Hanka Ciężadło
Jak informują niemieckie służby, w miniony weekend na Renie doszło do bardzo niebezpiecznego wydarzenia. Nietrzeźwa pani pilot, kierując statkiem towarowym, malowniczo przydzwoniła nim we wrota śluzy, generując koszty w wysokości, bagatela, 1,5 miliona euro.
We Francji aktywiści zatruli rzekę...
wtorek, 19 września 2023
Hanka Ciężadło
…oczywiście w imię walki z zanieczyszczeniem środowiska. Kiedy mieszkańcy francuskiego Colmar zobaczyli śnięte ryby i jadowicie zielony kolor wody, od razu wiedzieli, że chodzi tutaj wyłącznie o dobro planety, a nazwa organizacji (Extinction Rebellion) nie odnosi się do tego, żeby wywołać rebelię i doprowadzić do wymarcia gatunków.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1061)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (561)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (355)
Nie tylko Bałtyk... (349)
O zamarzaniu wody morskiej (87)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (86)
Przegląd Konkursowy (79)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (43)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (42)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (35)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (34)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (34)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (33)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (32)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (32)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (31)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (31)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (31)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (30)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (29)
Kalendarium: 18 stycznia
Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894