Japonia – kraj sushi, sprytnych samochodzików, gejsz i uklonów. Kraj ten tworzy cały archipelag wysp i wysepek ciągnących się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji i ułożonych w łuk długości prawie 3 tys. km (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”). Japonia ma bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową.
Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu (97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp. Na południowym zachodzie, poprzez Morze Wschodniochińskie, Japonia graniczy z Chinami, na zachodzie Morze Japońskie oddziela kraj od obu Korei oraz Rosji. Na północy cieśnina Sōya (La Perouse’a) oddziela Japonię od rosyjskiej wyspy Sachalin, a cieśnina Nemuro (Kunaszyrska) od Wysp Kurylskich, których południowa część stanowi terytorium sporne z Rosją. Od wschodu i południa kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego, a wzdłuż wybrzeży ciągnie się głęboki Rów Japoński (rów tektoniczny).
Japonia jest położona na styku płyt tektonicznych, stałym więc zagrożeniem są trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami. W sierpniu i wrześniu nad archipelag nadchodzą tajfuny powstające na zachodnim Pacyfiku.
W krajobrazie Japonii dominują więc góry i wyżyny, zajmujące około 90% obszaru, w tym część to góry wysokie. Lasy pokrywają ponad połowę powierzchni kraju. W całej Japonii rosną lasy bambusowe, dostarczające budulca i pożywienia (korzenie są jadalne). Podobnie w całym kraju rosną drzewa wiśni sakura oraz śliwy, których wiosenne kwitnienie przyciąga rzesze ludzi na tradycyjne hanami.
Największe atrakcje turystyczne Japonii to:
- Itsukushima Jinja – chram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi (prefektura Hiroshima w Japonii). Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.
Chram wywodzi swoje początki z VI wieku, a w obecnej formie istnieje od 1168. Konstrukcja świątyni, opierająca się na pomostach zbudowanych nad zatoką, wiąże się z dawnym statusem wyspy jako świętej ziemi. W dawnych czasach przeciętni ludzie nie mogli postawić stopy na wyspie. Przybywali łodzią, przepływając pod bramą, która wydawała się pływać. Obok świątyni znajduje się scena najstarszego w Japonii teatru nō, zbudowanego w 1568 roku. Zachowanie czystości sanktuarium jest tak ważne, że aż do 1878 nie zezwalano w nim na żadne urodziny lub śmierci. Pogrzeby na wyspie są zabronione. Zmarłych przewozi się na ląd stały, aby ich tam pochować, a krewni muszą przed powrotem na wyspę odbyć obrzęd oczyszczenia, jako skażeni śmierci.
- Fushimi Inari Shrine – sanktuarium zbudowane dla bogów ryżu i sake. Bardziej znane ze ścieżki z czerwonymi bramami Torii. Miejsce to znajduje się niedaleko Kioto
- Nikko – ogromny kompleks świątyń w małej mieścinie na północ od Tokio.
- Hiroszima – miasto zniszczone bomba atomową w czasie II wojny światowej, z pięknym parkiem memoriałowym
- wyspa Kouri-jima (obok Okinawy), półwysep Kamui na Hokkaido, wybrzeże Jogasaki czy półwysep Manzamo na Okinawie.
- ogrody. Najpiękniejsze to Kairaku-en w Mito, Kenroku-en w Kanazawa oraz Kōraku-en w Okayamie.
Ciekawostki i porady
- Obowiązuje zakaz wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego - (różnego rodzaju wędlin itp. nawet, jeżeli są to produkty zakupione w sklepach bezcłowych na europejskich lotniskach ), kwiatów ( także ciętych ), owoców, roślin i nasion. Ponadto obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia narkotyków, stymulantów ( amfetamina, met-amfetamina ), substancji psychotropowych. Nie wolno wwozić przedmiotów imitujących monety lub banknoty papierowe, a także książek, rysunków i innych przedmiotów o treści pornograficznej, broni i amunicji.
- Uprzejmość w Japonii to podstawa. Właściwym gestem przy powitaniu się i pożegnaniu jest ukłon. W wielu miejscach ( świątynie, restauracje, łaźnie publiczne, domy prywatne ) przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć obuwie.
- Japonia położona jest w aktywnym sejsmicznie rejonie świata, stąd powszechne zjawiska trzęsienia ziemi. Występuje tu zjawisko pory deszczowej, tajfuny, zdarza się tsunami.
- Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.