Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Wieści z oceanów
TYP: a1
Artykuły - Wieści z oceanów
Phuket: rajska wyspa i tony śmieci
czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
Perełka Tajlandii tonie – i to w śmieciach. Przybywający na wyspę turyści oczekują egzotyki i urzekających zachodów słońca. I wszystko to znajdują; niestety, okazuje się, że stałym elementem lokalnego kolorytu są też puste butelki po napojach, puszki oraz inne odpady.
Nie tylko Bałtyk...
czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
Okazuje się, że tajemnicze uszkodzenia podmorskich instalacji zdarzają się też na innych wodach, i to bardzo odległych – np. w rejonie Tajwanu. Jak powiedział tajwański minister obrony Wellington Koo, jego kraj planuje wysłać swoją marynarkę wojenną, by strzegła kabli telekomunikacyjnych i obserwowała statki noszące "znamiona zła".
Eagle S uziemiony
czwartek, 9 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
Tankowiec podejrzewany o uszkodzenie podmorskich kabli został uznany za niezdolny do dalszej żeglugi. Do takiego wniosku doprowadziła kontrola przeprowadzona na jego pokładzie przez specjalistów z Fińskiej Agencji Komunikacji i Infrastruktury (Traficom).
Kanał Panamski, USA i Chiny
środa, 8 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
Amerykański prezydent-elekt Donald Trump słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi – i być może tego właśnie oczekują jego wyborcy: wyrazistej postaci, która wstrząśnie porządkiem świata. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą to zbyt silne wstrząsy, bowiem własne padła deklaracja o odzyskaniu Kanału Panamskiego z rąk… Chińczyków.
Kotwica znaleziona na dnie Bałtyku
środa, 8 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
OK, nasze morze zapewne kryje wiele zagubionych kotwic, ale wszystko wskazuje na to, że ta konkretna kotwica należy do tankowca Eagle S, podejrzewanego o zniszczenie podmorskich kabli. Znaleziono ją na dnie Zatoki Fińskiej i wydobyto na powierzchnię. Co jeszcze dzieje się w tej sprawie?
Co kryje wnętrze Enigmy?
poniedziałek, 30 grudnia 2025
Hanka Ciężadło
Od razu wyjaśniamy, że nie chodzi o niemiecką maszynerię, ale o jezioro Enigma ukryte głęboko pod lodem Antarktydy. Naukowcy postanowili przyjrzeć się mu bliżej – i doszli do bardzo zaskakujących wniosków.
Atak rekina w egipskim kurorcie
poniedziałek, 30 grudnia 2025
Hanka Ciężadło
Jak informuje włoska agencja Ansa, w miniony weekend w kurorcie Marsa Alam nad Morzem Czerwonym rekin zaatakował turystów. NIestety, jedna osoba nie żyje.
Tragiczne regaty
piątek, 27 grudnia 2024
Jak informuje Cruising Yacht Club of Australia, podczas tegorocznej edycji regat Sydney-Hobart zginęło dwóch żeglarzy. Byli oni członkami załóg "Bowline" oraz "Flying Fish Arctos". Warunki, w jakich doszło do tragedii, były bardzo trudne, dlatego część załóg wycofała się z wyścigu - byli to między innymi żeglarze z "Master Lock Comanche", uznawani za faworytów. Pozostali postanowili płynąć dalej; niestety nie dla wszystkich była to dobra decyzja.
Chiński statek opuścił Kattegat
poniedziałek, 23 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
Yi Peng 3 podejrzewany o sabotaż w związku z tajemniczymi awariami podmorskich kabli na dnie Bałtyku, opuścił właśnie cieśninę Kattegat. Jednostka cumowała tam niemal miesiąc, pilnowana przez okręty duńskiej marynarki wojennej. Co to oznacza w praktyce?
Grenlandia będzie amerykańska?
poniedziałek, 23 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
Mała Dania ma wielką Grenlandię – czy jednak nie byłoby lepiej, żeby ktoś dorosły pomógł jej w zarządzaniu tym ogromnym obszarem? Wygląda na to, że wujek Sam spieszy z pomocą, bowiem Donald Trump powiedział wprost: „Amerykańskie posiadanie i kontrola nad Grenlandią jest absolutną koniecznością". I co teraz?
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1061)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (560)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (355)
Nie tylko Bałtyk... (348)
O zamarzaniu wody morskiej (87)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (86)
Przegląd Konkursowy (79)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (43)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (42)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (35)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (34)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (34)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (32)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (32)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (32)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (31)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (31)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (30)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (30)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (29)
zobacz także
Praca zdalna z wycieczkowca? Brzmi jak plan! (1271)
Kalendarium: 18 stycznia
Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894