Miejscowość tak znana i słynna, że popularnością bije ją jedynie nie tak znowu odległa Wenecja. Cóż, z tą legendarną Serenissimą nikt nie może konkurować, jest jedynym takim miejscem na świecie. Jednak Rawenna też ma swoich miłośników, którzy masowo ją odwiedzają. Jednym z powodów tych odwiedzin są bizantyjskie zabytki oraz zdobiące je mozaiki, wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
I tak w pochodzącym z VI wieku Battistero degli Ariani – Babtysterium Arian – znajduje się mozaika przedstawiająca chrzest Chrystusa w Jordanie i procesję apostołów. Podobna mozaika, również przedstawiająca scenę chrztu Chrystusa znajduje się w drugim baptysterium Ortodoksów – Battisterio Neoniano – którego budowę rozpoczęto na przełomie IV i V wieku. Warta odwiedzenia jest także bazylika San Vitale. Zbudowana na ośmiokątnym planie ze sklepieniem podtrzymywanym przez osiem potężnych filarów zdobiona jest również mozaikami, na których uwidoczniono Chrystusa między dwoma aniołami.
W Rawennie jest też druga bazylika Sant`Apollinare Nuovo z VI wieku, również przebogato zdobiona mozaikami. Najstarsze opowiadają sceny z życia Chrystusa, przedstawione tu na złotym tle. Trudno wymieniać w tym miejscu wszystkie budowle warte zwiedzenia, bowiem jest ich tu mnóstwo. Samych bizantyjskich bazylik jest kilka, do tego niepomierna liczba innych, także pochodzących z czasów późniejszych budowli, może przyprawić o zawrót głowy. Jest tu także coś, czego miłośnik literatury nie może pominąć. Otóż w Rawennie zmarł będący na wygnani Dante, w tym mieście został pochowany. Obecnie można odwiedzić Grobowiec, w którym umieszczono nagrobek z postacią poety. Obok owego grobu Dantego znajduje się poświęcone artyście muzeum.