Tartu jest drugim pod względem wielkości estońskim miastem. Miasto to położone jest w środkowej części kraju, nad rzeką Emą, na zachód od jeziora Pejpus. Zabytki Tartu to głównie ruiny gotyckich, ceglanych kościołów bazylikowych, takich jak katedra św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Jana Chrzciciela z zespołem rzeźb terrakotowych z XIV wieku. Poza tym znaleźć tam można zabytkową prochownię, wczesnoklasycystyczny ratusz, a także kościół św. Pawła.
Tartu jest centrum naukowym Estonii, słynie ze znanego na całym świecie uniwersytetu (Academia Gustaviana) oraz zabytkowego zespołu budynków uniwersyteckich.
W czasie wycieczki do Tartu warto zobaczyć plac Ratuszowy (Raekoja plats), który kształtem przypomina trapez, a z północnej strony otoczony jest klasycystycznymi kamienicami. Ratusz zlokalizowany jest po zachodniej stronie placu i reprezentuje przejściowy styl pomiędzy barokiem a wczesnym klasycyzmem i charakteryzuje się specyficznym dachem, na którym umieszczono wieżę zegarową.
Tartu to także miasto muzeów (jest ich tam ponad 20), które są bardzo zróżnicowane wielkościowo i tematycznie (m.in. Muzeum Zoologiczne, Zabawek, Literatury itd.). Ciekawym miejscem jest również Rynek Główny, wokół którego porozwieszane są czerwone flagi (oficjalne kolory miasta Tartu).
Do Tartu najlepiej przyjechać na przełomie kwietnia i maja, ponieważ w tym właśnie czasie obchodzone są Wiosenne Dni Uniwersytetu i z tej okazji odbywa się wiele rozmaitych imprez (jarmarki, tańce, popisy akrobatyczne, zabawy i konkursy, pochody w zbrojach średniowiecznych, a nawet uliczne biegi, zawody pontonowe i kajakarskie).