TYP: a1

Jelsa - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Jelsa


Spora miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, dosyć popularna. Położona na północnym wybrzeżu Hvaru nieco na wschód od Vrboskiej. Pomiędzy tymi dwiema miejscowościami rozciąga się promenada, którą można dotrzeć z Vrboskiej do Jelsy i oczywiście można odbyć tę wędrówkę w odwrotnym kierunku.

Położona jest na dosyć rozległych terenach otaczających sporą zatokę. Liczne plaże i ustronne miejsca kąpieliskowe wpływają na to, że jest jednym z chętnie odwiedzanych miasteczek na Hvarze. Już w XIX wieku osuszono bagniste tereny, w ten sposób umożliwiając rozwój i rozbudowę Jelsy. Była ona w tych czasach centrum winiarskiego przemysłu. Te tradycje trwają do dzisiejszych czasów. W Jelsie pod koniec sierpnia odbywa się festiwal wina, tak zwane Dani Vina. To święto skupia się nie tylko na degustacji tutejszych trunków, daje także okazję do spróbowania lokalnych przysmaków, brodetu – rodzaju gulaszu rybnego, znakomitych ryb „na žaru”, czy też „iz pod peka”, czyli smażonych na ruszcie lub pieczonych w specjalnym naczyniu z dodatkiem cebuli, czosnku ziemniaków i pomidorów. Odbywają się tutaj także inne festyny, na przykład „Wieczory Rybackie” - nie trzeba wyjaśniać czemu poświęcone, a także liczne koncerty, między innymi festiwale Klapy, czyli występy tradycyjnych dalmatyńskich zespołów, najczęściej męskich, śpiewających a capella.

Historia Jelsy jest bogata i długa. To tutaj bezpieczeństwa szukali uciekający przed Turkami uchodźcy z wybrzeża. Schronienie dawał im powstały w XIII wieku, a ufortyfikowany i zamieniony w twierdzę w 1535 roku kościół Uvnesenja Marija (Wniebowzięcia NMP), obecnie pod wezwaniem św. Fabiana i Sebastiana. Ale w Jelsie znajdziemy ślady jeszcze starsze. Na jednym ze wzgórz w bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajdziemy ruiny warowni z dobrze zachowaną grecką wieżą strażniczą pochodzącą z IV wieku p. n. e. Nieco dalej, na wschód od wieży znajduje się Galešnik, to pozostałości ufortyfikowanego miasta, które zburzone zostało po nieudanym powstaniu przeciw Wenecji w 1310 roku. Z nowszych czasów pochodzi uznany za jeden z najpiękniejszych dalmatyńskich parków o nazwie Perivoj, został założony w 1870 roku na osuszonych terenach zalewowych. Główny plac starszej części Jelsy otoczony jest budynkami pochodzącymi z XV i XVII wieku. Znajduje się na nim urokliwa XV-wieczna kaplica pod wezwaniem Sv. Ivana.

Najlepsze kąpieliska znaleźć można w licznych zatoczkach na wschód od miasta. Prowadzi do nich promenada rozciągająca się wzdłuż wybrzeża.

Port znajduje się na krańcu zatoki. Podejście wyznacza światło czerwone (Bl c 3s 5 Mm) usytuowane na niewielkim falochronie wyrastającym z wschodniego cypla ograniczającego zatokę. Wpływając dalej dostrzeżemy kolejny falochron wystający z brzegu przeciwległego ze światłem zielonym (Bl 3 s ). Basen wewnętrzny portu jest dobrze chroniony od wszystkich wiatrów, jedynie jego część południowa jest narażona na borę. To właśnie nabrzeże przeznaczone jest dla statków wycieczkowych. Jachty stawać mogą przy nabrzeżu północnym, są tam muringi oraz przyłącza wody i prądu. Wewnętrzna część portu zajęta jest przez łodzie miejscowe. Kotwiczyć można w pobliżu wejścia do zatoki, lecz należy tego unikać gdy dostaniemy ostrzeżenie o zbliżającej się borze.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2