Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Włoska wojna o makaron
wtorek, 9 kwietnia 2019
Monika Frenkiel
Tę potrawę zna każdy z nas. Nie raz jedliśmy ją na łódce. Jest tak prosta, że zepsucie jej świadczy o tym, że delikwenta nigdy, przenigdy nie należy dawać na wachtę kambuzową. Jednak okazuje się, że popularne rurki z sosem mięsnym, czyli spaghetti bolognese potrafi wywołać emocje znacznie większe niż bunt głodnej załogi.
A gdyby tak zasypać Bałtyk?
poniedziałek, 8 kwietnia 2019
Anna Ciężadło
Nie no, nie cały. Kawałek. Byłoby ciekawie, prawda? Od razu wyjaśniamy, że ten błyskotliwy pomysł nie zrodził się w naszych głowach jako skutek uboczny konsumpcji tradycyjnych żeglarskich napojów; mimo, że nazwa Tawerna jednak zobowiązuje. Taki plan naprawdę powstał w 1983 roku, o czym przeczytać możemy w archiwalnych wydaniach „Morza”.
Delfin stróż
piątek, 5 kwietnia 2019
Hanka Ciężadło
Delfiny to szczególne stwory; nie do końca wiadomo, czy ich wdzięczny uśmiech skrywa jakieś niecne zamiary (w końcu to inteligentne bestie), czy też jest wyrazem szczerej sympatii względem rodzaju ludzkiego.
Jak wybrać imię dla żaglowca?
środa, 3 kwietnia 2019
Anna Ciężadło
Jak wiemy, w ubiegłym tygodniu „Dar Młodzieży” szczęśliwie zacumował w gdyńskim porcie, kończąc tym samym 10-miesięczny Rejs Niepodległości. A jak mówi przysłowie, skoro coś się kończy, to coś się też zaczyna. W tym akurat przypadku zaczął się bardzo ciekawy konkurs. Jakie będą jego wyniki? Czas pokaże. Ponieważ jednak możemy mieć realny wpływ na rezultaty tej zabawy, dobrze jest poszerzyć własną wiedzę na ten temat.
Zwróćmy uwagę na maluczkich
czwartek, 28 marca 2019
Anna Ciężadło
Lubicie sprzątać? My osobiście wolimy bałaganić. Na szczęście są tacy, którzy lubią - i robią to za zupełną darmochę, pracując bez przerw kawowych, urlopu i stosownego wynagrodzenia.
Amsterdam ogranicza ruch w dzielnicy czerwonych latarni
czwartek, 28 marca 2019
Z mediów
Zwiedzanie Amsterdamu już może nie być takie jak dawniej. A to przez ograniczenia dla turystów dotyczące wizyt w starym mieście – i dzielnicy czerwonych latarni.
Czego to Holender nie wymyśli
wtorek, 26 marca 2019
Monika Frenkiel
Ten tekst będzie o krowach morskich. Ale bynajmniej nie chodzi tutaj o dawno wymarłego ssaka, a zwykłe holenderskie mućki. Bo tamtejsza firma pracuje nad pierwszym na świecie gospodarstwem mlecznym, które miałoby się unosić na wodzie w okolicach Rotterdamu.
Rok prasy morskiej. Żeglarz Polski
poniedziałek, 25 marca 2019
Marek Słodownik
„Żeglarz Polski” to tytuł, który przechodził bardzo wiele przeobrażeń, począwszy od zmiany cyklu wydawniczego, formatu, formuły wydawniczej aż po zmianę kategorii z pisma fachowego na popularne, by ponownie powrócić do problematyki fachowej. Zmienił się także tytuł, choć pismo utrzymywało charakterystyczny rys rozpoznawalny dla każdego. Podtytuł zmieniany był aż sześciokrotnie, co wskazuje na niestabilność sytuacji zewnętrznej i konieczność dopasowania produktu do oczekiwań rynkowych. Pismo nie zmieniało tylko właściciela, wydawcą i redaktorem przez cały czas istnienia pisma był Józef Klejnot-Turski, pasjonat żeglarstwa, współzałożyciel pierwszego w Polsce morskiego klubu żeglarskiego, późniejszy inicjator i pierwszy prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Jak bardzo cenicie swoje dane?
czwartek, 21 marca 2019
Anna Ciężadło
No jak? Wyobraźcie sobie, że posiadacie pendrive, a na nim całkiem fajne foty. Żeby nie było - nie obciachowe, po prostu ładne. Pewnego dnia gubicie ten nośnik danych i po dłuższym czasie dowiadujecie się z telewizji, że komuś udało się go znaleźć… z tym, że wasz pendrive przeszedł naprawdę, ale to naprawdę trudną drogę. Nadal chcielibyście go odzyskać? Bo jedna pani chciała.
Hiszpanie stworzyli mapę skarbów
wtorek, 19 marca 2019
Monika Frenkiel
Liczycie na to, że odnalezienie skarbu pomoże rozwiązać wasze życiowe problemy, wliczając w to kredyt we frankach? Teraz będzie to łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Wszystko przez Hiszpanów, którzy postanowili ułatwić życie poszukiwaczom.
<
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8951)
Ludzie morza
(152)
Nowości w serwisie
(477)
Wieści z oceanów
(2074)
Imprezy
(2374)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(340)
Ciekawostki
(1089)
Słownik
(151)
Sport
(57)
TYP: a3
popularne artykuły
Chińczycy znaleźli ogromne złoża ropy (429)
Polska była potęgą kolonialną (315)
Lebensraum kontra terminal w Świnoujściu (312)
USA uderzy we flotę cieni na Bałtyku (260)
Mauritius i wizy emerytalne... (243)
Jak po zimie bezpiecznie uruchomić silnik jachtowy (182)
Dlaczego RV Oceania nie wypłynęła w rejs? (167)
Niemcy wskrzesili prastare bałtyckie glony (104)
Złoty, srebrny i brązowy – trzy medale żeglarzy z niepełnosprawnościami na Mistrzostwach Świata w klasie Hansa 303! (93)
Rusza 18. sezon Polish Match Tour! (64)
Kalendarium: 6 kwietnia
Steve Fossett na katamaranie "Cheyenne" eks. "Playstation" ustanowił kolejny rekord żeglugi wokółziemskiej, z wynikiem 58 dni, 9 godzin, 32 minuty i 45 sekund; poprzedni rekord należał do Bruno Peyrona (64 dni, 8 godzin).
wtorek, 6 kwietnia 2004