TYP: a1

Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc

czwartek, 9 maja 2019
Monika Frenkiel

Według legendy archipelag ten powstał z brudu zza paznokci boga, zebranego w trakcie stworzenia świata. Inna legenda mówi, że Faroje powstały z ostatniego zęba. który wyleciał z paszczy pokonanego Stoorworma, potężnego morskiego węża. Ale czym właściwie są Faroje, 18 wulkanicznych, mniejszych i większych skał na Atlantyku, często pomijanych przez serwisy meteorologiczne i kartografów? Maciej Brencz, podróżnik i miłośnik Wysp Farerskich próbuje nam przybliżyć ten zapomniany zakątek świata.

Autor książki jest wielbicielem wszystkiego co farerskie. I bardzo próbuje czytelnika zarazić tą miłością. Do wysp, ludzi, ich sposobu życia, do muzyki i sztuki. Jego książka pełna jest encyklopedycznych faktów, z których większość wprawia w osłupienie, ale także wrażeń. Udaje mu się przy okazji uniknąć banalnego zachwytu, choć przecież Wyspy Farerskie to i kraina fiordów, malowniczych skał i urzekających krajobrazów. Autor skupia się raczej na kontrastach czy rzeczach nieoczekiwanych. Na przykład na tym, że na wyspach, na których mieszka 10 razy mniej ludzi niż w jego rodzinnym Poznaniu, wydaje się pięć razy więcej książek niż w całej Polsce. Na tym, że znane osoby nie odgradzają się od innych a teatr narodowy mieści się w danej mleczarni. Opowiada o farerskich ptakach i farerskich owcach, najstarszym na świecie drewnianym (i wciąż zamieszkałym) domu, jednej z największych na świecie skrzynek pocztowych, o Wyspach Farerskich jako szkole cierpliwości i pokory, gdzie sztormy wstrzymują życie na kilka dni i gdzie istnieje nieprawdopodobna wręcz sieć tuneli komunikacyjnych wydrążonych w górskich masywach czy pod morskim dnem.

Na Wyspy Farerskie nie pojadą miłośnicy wczasów all inclusive i tłumnych rozrywek. Ale  ci, którzy lubią samotność i klimat – ten duchowy, nawet gdy ten rzeczywisty oznacza nieustanna mżawkę. I nieustanne paradoksy, bo Wyspy Farerskie zaskakują.

Jeśli koniec świata ma swój własny koniec, to znajduje się on właśnie tutaj.

 

Tytuł: Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc

Autor: Maciej Brencz

Wydawnictwo Poznańskie
 

Tagi: Michał Brencz, Wyspy Farerskie, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894