TYP: a1

Ernest K. Gann "Śpiew syren"

sobota, 7 grudnia 2013
MZ

Śpiew Syren - książkaNiezbyt często - a szkoda - bywa tak: kończymy czytać ostatnią stronę książki i natychmiast ogarnia nas chęć rozpoczęcia lektury od początku. Tak właśnie stało się, gdy po nieprzespanej nocy dotarłem do epilogu opowieści Ernesta K. Ganna. „Śpiew syren” to soczysta, znakomita, pełna humoru, ale też refleksji i zadumy, marynistyczna proza. 


Autor, wraz ze swym jachtem zatrzymany przez sztorm na Bornholmie, wspomina szkuner „Albatros” nabyty przez niego w Rotterdamie. Była to decyzja, za którą stał poryw serca, zauroczenie pięknem jachtu, podjęta wbrew rozsądkowi. I tak towarzyszymy pełnemu przygód rejsowi przez Atlantyk. Czytamy o problemach, jakie statek nie pierwszej przecież młodości dostarczał podczas żeglugi i w czasie remontu w San Francisco. Razem z narratorem lawirujemy między wyspami Pacyfiku, słuchając jednocześnie gawęd o innych jachtach, których był właścicielem. Wszystko to opisane barwnym językiem z niewątpliwym talentem narracyjnym, okraszone znakomitymi obserwacjami, błyskotliwymi refleksjami celnie i inteligentnie ujętymi w kilku dowcipnych słowach. Jest tu i ironia – autoironia, jest i wyrozumiałość dla ludzkich słabości, jest radość z żeglowania i jest zaduma nad tym, co powoduje, że tak wielu wbrew przeciwnościom wyrusza na morze, w pogoń za uciekającym horyzontem. Co jeszcze można dodać – otóż zazdroszczę wszystkim tym, którzy dopiero po tę książkę sięgną, czeka ich fantastyczna, arcyciekawa i mądra lektura.

 

Oficjalna promocja książki odbędzie się 7 grudnia 2014 roku w Tawernie Czarna Perła w Warszawie: http://www.tawernaskipperow.pl/promocja-ksiazki-spiew-syren-w-czarnej-perle,3455,artykul.html


Ernest K. Gann „Śpiew syren”

Tłumaczenie: Maciej Roszkowski

Wydawnictwo Lowpass – Lotnicza Oficyna Wydawnicza

Stron: 392

Cena: 48 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912