TYP: a1

Glyn Roberts "Rejs w przetaku"

sobota, 4 stycznia 2014
MZ

Są takie książki, które niegdyś czytaliśmy w dzieciństwie z wielkim zainteresowaniem, a gdy powodowani wspomnieniami sięgnęliśmy po nie ponownie, spotkało nas wielkie rozczarowanie. To co wywoływało niepohamowany śmiech, teraz budzi zażenowanie. Akcja śledzona z wypiekami, okazuje się nieciekawa. Jednym słowem spotyka nas zawód.


Odkładamy tom na półkę i zastanawiamy się jak przez lata zmieniły się nasze preferencje, myślimy o bezlitosnym upływie czasu, który pozbawił nas młodzieńczego entuzjazmu. Ale czasem bywa inaczej - książka, mimo że od pierwszego czytania minęło sporo czasu, okazuje się dla nas obarczonych latami podobnie interesująca jak wtedy, gdy czytaliśmy ją po raz pierwszy.


Tak właśnie jest z „Rejsem w przetaku”. Jest to opowieść, którą z podobnym zaangażowaniem czytał młodziak, a teraz przeczytał ją człek dojrzały, czerpiąc z lektury te same przyjemności, jakich doznawał przed wieloma laty. Dobrze napisana, ze sporą dozą humoru i autoironii relacja z wyprawy dwóch młodych angielskich studentów, którzy morzem postanawiają wrócić ze Szwecji w rodzinne strony. Aby spełnić ten zamiar kupują żaglówkę, dodać należy – wiekową, ma bowiem co najmniej 25 lat. Nie jest też wielka, raptem 21 stóp. A teraz uwaga – cena tej jednostki to 38 funtów. (Były takie czasy!)


O dalszych losach tego przedsięwzięcia, o żegludze na „Claire” - bo tak nazywał się ten jachcik, nie będę opowiadał, bowiem zdradzając treść mógłbym osłabić przyjemność czytania o przygodach, jakie przeżyli bohaterowie. Mogę jednak zapewnić, że jest to książeczka zarówno dla młodego, nastoletniego czytelnika, jak i dojrzałego, który ma za sobą sporo przeczytanych kartek. Tych niespełna dwieście na pewno sprawi mu frajdę. Niestety, jak to już w kilku wypadkach w tej rubryce bywało, aby znaleźć tę książeczkę trzeba zanurzyć się w otchłań antykwariatów.


Glyn Roberts „Rejs w przetaku”

Nasza Księgarnia, Warszawa 1967

stron: 189

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912