TYP: a1

XIX-wieczny żaglowiec odkryty w Świnoujściu

czwartek, 21 maja 2015
z mediów | JM
W Zatoce Pomorskiej, w pobliżu toru podejściowego do portu w Świnoujściu, znajduje się tajemniczy przedmiot. Wczoraj, dzięki badaniom z użyciem płetwonurków i podwodnego robota, udało się ustalić, że jest to wrak XIX-wiecznej jednostki żaglowej. Wszystko wskazuje na to, że została ona celowo zatopiona w roku 1870.

Falochrony w Świnoujściu
fot. Wikipedia


Podwodny obiekt, znajdujący się przy zachodnim falochronie w Świnoujściu, został odkryty w 2004 roku. Nikt nie spodziewał się jednak, że zatopiony przedmiot to wrak ponad stupięćdziesięcioletniego żaglowca. Udało się to ustalić dzięki wysiłkom badawczym nurków ze Świnoujścia. W celu potwierdzenia odkrycia posłużono się również, specjalnie przygotowanym do tego celu, podwodnym robotem. Wrak spoczywa na głębokości około sześciu metrów. Jego stan można określić jako dobry. Żaglowiec miał dwa maszty i półmetrowe burty, a jego długość wynosiła około 40 metrów. Na statku znaleziono kotwicę, miedziane sworznie, elementy pompy zęzowej i uchwyt do drzwi.

Jak udało się ustalić po wstępnych badaniach, żaglowiec powstał około roku 1850, a więc 165 lat temu. Wiele wskazuje na to, że został on celowo zatopiony - wraz z trzema innymi jednostkami - w 1870 roku, podczas wojny francusko-pruskiej. Działanie miało na celu zablokowanie portu w Świnoujściu przed ewentualnym atakiem ze strony francuskiej.
Tagi: Świnoujście, wrak, odkrycie, XIX wiek, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912