TYP: a1

Stuletni parowiec na dnie Bugu

czwartek, 27 sierpnia 2015
z mediów | JM
Opadający poziom wody na Bugu jest utrapieniem dla wielu osób, ale ma również swoje korzyści. Właśnie dzięki temu udało się zbadać tajemniczy wrak parowca, który niemal sto lat temu osiadł na dnie rzek w pobliżu Broku i Bojan.

O tym, że coś zalega w tym miejscu rzeki, mieszkańcy okolicznych miasteczek wiedzieli od dawna. W 2006 roku istniały nawet plany podniesienia wraku z dna - jednak nigdy nie doszły one do skutku. Jak się okazuje, wystarczyło poczekać kilka lat, by krytycznie niski poziom wody na Bugu sam odsłonił statek. Dziś wiemy, że jest to wrak bocznokołowca z początku XX wieku.

Nie jest pewne, kiedy dokładnie parowiec zatonął, ani do kogo należał. Większość teorii wskazuje na Niemcy lub Rosję i okres pierwszej wojny światowej. Na szczęście teraz, po odsłonięciu wraku, będzie go można dokładnie zbadać i zidentyfikować. Póki co, stanowi on niemałą atrakcję turystyczną. Można go nie tylko zobaczyć, ale też popłynąć na miejsce wpław, a nawet przejść po dnie rzeki.
Tagi: Bug, wrak, parowiec, bocznokołowiec, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912