TYP: a1

Wielka Brytania ogłosiła powstanie największego rezerwatu morskiego na Atlantyku

poniedziałek, 16 listopada 2020
Z mediów/PAP

Największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty co do wielkości na świecie rezerwat morski powstanie wokół archipelagu Tristan da Cunha. Archipelag należy do Wielkiej Brytanii a informację o utworzeniu tam rezerwatu podał w miniony piątek brytyjski rząd.

Tristan da Cunha to archipelag składający się z sześciu wulkanicznych wysp, z których główna, Tristan da Cunha, to najbardziej odosobnione miejsce na Ziemi. Najbliższe zamieszkałe miejsce to Wyspa św. Heleny, do której jest – bagatela 2 434 km. Dalej, bo 2 816 km jest do afrykańskich brzegów. Dostać się na archipelag można tylko statkiem z RPA a podróż trwa 3 dni. Na Tristan da Cunha mieszka ok. 250 osób. Znacznie więcej niż ludzi jest tam za to rozmaitych stworzeń – w tutejszych wodach żyją wieloryby, rekiny, foki, gniazduje tu 25 gatunków ptaków, z czego cztery występują tylko tutaj i są zagrożone wyginięciem: albatros atlantycki, albatros żółtodzioby, burzyk atlantycki i burzyk okularowy.

Rezerwat obejmie fragment oceanu o powierzchni 687 tys. km kw. Zabronione tu będą połowy i wszelka inna działalność szkodliwa dla środowiska, np. odwierty głębinowe czy pozyskiwanie piasku z dna morskiego. Rybołówstwo prowadzone w zrównoważony sposób będzie możliwe tylko na 10 proc. wód wokół archipelagu, a zajmować się będzie mogła nim tylko lokalna ludność.

Utworzeniu rezerwatu to część ogłoszonego przez brytyjski rząd programu błękitnego pasa - stworzenia rezerwatów morskich wokół większości brytyjskich terytoriów zamorskich. Łącznie od teraz ochroną objęty jest obszar oceanów o powierzchni 4,3 mln km kw., ok. 1 proc. całkowitej powierzchni oceanów na Ziemi.


 

Tagi: rezerwat, ekologia, Tristan da Cunha
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912