TYP: a1

Viking Jupiter w Gdyni

wtorek, 28 maja 2019
Fot. Witold Tylec

Gdyński port odwiedził Viking Jupiter, najnowsza jednostka należąca do Viking Cruises.

Viking Jupiter o długości 227 m i szerokości 28 m został zbudowany w roku 2019 w stoczni Fincantieri we Włoszech, a pływa pod norweska banderą. Na 9 pokładach mieszczą się 464 kabiny o wielkości od 25 do 103 mkw. dla 930 pasażerów i 465 członków załogi. Na jego pokładzie zainstalowano wszelkie udogodnienia dla pasażerów. Mamy więc luksusowe spa z grotą śnieżną (gdzie pada sztuczny śnieg), trzy baseny, kino, teatr, planetarium i wiele restauracji. Budowa wycieczkowca pochłonęła ponad 400 mln dolarów.



Wszystkie cruisery Viking Ocean zostały zbudowane zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi nawigacji morskiej i wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa morskiego, w tym „safe return to port”. Na statkach zainstalowano także energooszczędne silniki hybrydowe czy zoptymalizowane pod względem zużycia paliwa kadłuby i dziobowe łuki dla maksymalnej wydajności. Na wycieczkowcach znajdziemy również panele słoneczne dodatkowo minimalizujące zanieczyszczenie. 

Tagi: Viking Jupiter, wycieczkowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912