TYP: a1

Herjólfur z napędem elektrycznym

poniedziałek, 10 czerwca 2019
Fot. Witold Tylec

W niedzielę, 9 czerwca br., stocznię Crist SA i Gdynię opuścił prom pasażersko-samochodowy Herjólfur z napędem elektrycznym. 


Wypłynięciu promu towarzyszyły perypetie natury finansowej a termin ostatecznego przekazania jednostki uległ wcześniej przesunięciu w związku z różnicami pomiędzy zamawiającym a gdyńską stocznią w kwestii ostatecznego rozliczenia promu. 


Na Islandię Herjólfur  ma dotrzeć między 13 a 15 czerwca i będzie obsługiwać wymagające kursy pomiędzy wyspami Landeyjahöfn a Vestmannaeyjar - wyspami leżącymi w archipelagu Westmana.  Rocznie statek będzie wykonywał na trasie Landeyjahöfn-Vestmannaeyjar ok. 3600 kursów. Prom będzie obsługiwany przez dziesięcioosobową załogę, pomieści także od 390 pasażerów w sezonie zimowym do 540 pasażerów w sezonie letnim. 

Tagi: prom, Herjólfur, Crist
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912