TYP: a1

Alexander von Humboldt odwiedził Gdynię

poniedziałek, 3 czerwca 2019
Monika Frenkiel, Fot. Witold Tylec

W weekend w Gdyni cumował najbardziej rozpoznawalny żaglowiec świata Alexander von Humboldt II, charakterystyczny dzięki swoim zielonym żaglom i zielonym elementom kadłuba.

Port macierzysty statku znajduje się w niemieckim Bremerhaven. Alexander von Humboldt II na co dzień służy jako żaglowiec szkoleniowy i jest następcą statku STS Alexander von Humboldt, mającego już ponad 113 lat. Pierwszy bark pływa teraz na wodach Karaibów, gdzie służy prywatnemu właścicielowi.

Alexander von Humboldt II wszedł do służby pod koniec 2011 roku a jego budowa kosztowała 15 milionów euro. Jednostka ma 65 metrów długości i nieco ponad 10 metrów szerokości. Łączna powierzchnia jego zielonych żagli to 1360 metrów kwadratowych.

Tagi: Alexander von Humboldt II, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912