TYP: a1

Katharsis II. Zamknięcie pętli

czwartek, 22 marca 2018
Informacja prasowa/Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl

20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego)  - jacht Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył kontynent Antarktydy, zamykając pętlę na pozycji: 62 stopnie 00.28’ szerokości geograficznej południowej i 064 stopni 53,66’ długości geograficznej wschodniej. Wykonanie pełnej pętli po wodach Antarktyki - zajęło polskim żeglarzom: 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non-stop cały czas płynąc na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Taki wyczyn do tej pory nie udał się nikomu na świecie.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl[/s]

Głównym celem Wyprawy kapitana Kopera było okrążenie Antarktydy  po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej) . Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała już  12700 mil morskich, w tym 10400 mil żeglując non-stop po przybrzeżnych wodach Antarktydy.

Podczas dzisiejszej łączności satelitarnej Kapitan Mariusz Koper przekazał:

 

"Podstawowym wyzwaniem naszej Wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym i non-stop  kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie i tak daleko na południe. Wygląda na to, że całą antarktyczna pętlę wykonaliśmy nie tylko jak zakładał plan, to jest poniżej 60 stopnia szerokości południowej - ale na południe od 62. stopnia.  Podczas naszej żeglugi wokoło kontynentu Antarktydy mieliśmy co prawda podczas sztormu na Morzu Davisa jedno wyjście na północ poza 62. równoleżnik, ale cofnęliśmy się i wróciliśmy na południe od 62. stopnia. Czyli dokonaliśmy pełnego okrążenia kontynentu Antarktydy poniżej (na południe) od 62 stopnia S. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl[/s]

Ale to jeszcze nie jest koniec Wyprawy. Ze szczytu musimy jeszcze wrócić. Przed nami kolejne 3000 mil do portu w Hobart. Na świętowanie sukcesu przyjdzie jeszcze czas. Ciągle jesteśmy w Antarktyce, zdani tylko na siebie, tysiące mil morskich od najbliższego portu. Przez najbliższy tydzień nadal będziemy musieli wypatrywać gór lodowych i zwalniać w nocy. Księżyc jest w nowiu i przy zachmurzeniu widzimy to co przed dziobem tylko przez kamery termowizyjne i radar. Gdy zaczyna padać nie widzimy praktycznie nic. Musimy być ciągle skupieni, by bezpiecznie dopłynąć do Hobart na Tasmanii. Ale zrobiliśmy to po co tu przypłynęliśmy. Dziękujemy za wszystkie życzenia".

 

- Mariusz Koper, i cała załoga Katharsis IIa

 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl[/s]

O Wyprawie:

 

POLSKA ŻEGLARSKA WYPRAWA ANTARKTYCZNA KATHARSIS II

Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

 

Rejs jachtu Katharsis II z kpt. Mariuszem KOPEREM i 8.osobową załogą (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Michal Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), to próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie Kapsztad - Hobart dookoła najzimniejszego kontynentu Ziemi) jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej

 

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie: http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/.

 

Wyprawa to także wyzwanie naukowe. W trakcie rejsu prowadzone są badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane eksperymenty naukowe.


Tagi: Katharsis II, wyprawa, Antarktyda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008