TYP: a1

Francja nie wprowadzi wysokich opłat za kotwiczenie w obszarach chronionych

czwartek, 9 lipca 2015
z mediów | Joanna Szumowska-Pacułt
Francja wycofuje się z pomysłu gigantycznych opłat dla jachtów za kotwiczenie na terenach morskich obszarów chronionych. Według wcześniejszych projektów, opłata miałaby wynosić 20 € dziennie za każdy metr długości jachtu, co oznacza, że na przykład za 1-dniowy postój 15-metrowego jachtu trzeba byłoby zapłacić 300 €.

 Korsyka

Początkowo opłata miała zostać wprowadzona tylko na Korsyce, celem zmniejszenia ruchu jachtów, a co za tym idzie - ochrony dna morskiego na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo. Następnie plany zostały rozszerzone na obszary chronione całej Francji, obejmujące łącznie prawie 25% jej wybrzeża.

Przeciwko wprowadzeniu opłat protestowali przedstawiciele europejskiej branży jachtowej, zrzeszeni w organizacji ECYP (European Committee for Professional Yachting), obawiający się, że spowoduje to duże trudności, a może nawet załamanie całej branży, a także uderzy w żeglarzy, którzy odwiedzają te obszary.

Tego typu opłaty były już wprowadzane na należącej do Włoch Sardynii w 2006 roku, jednak po trzech latach zostały zniesione ze względu na duży spadek liczby jachtów odwiedzających tę wyspę.
Tagi: opłaty, Francja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912