TYP: a1

Baltops 2015 - armada NATO wypływa na Bałtyk

poniedziałek, 8 czerwca 2015
z mediów | JM
Od piątku trwają jedne z największych w historii NATO manewrów morskich - Baltops 2015. W ćwiczeniach bierze udział 49 okrętów z 15 państw. Wczoraj zakończyła się faza portowa manewrów. Jednostki NATO wypłyną teraz z portu w Gdyni na pełne morze, gdzie odbędzie się dalsza część ćwiczeń. Manewry potrwają do 20 czerwca.

 Baltops
fot. Wikipedia

Ten, kto był w ubiegły weekend w Gdyni, miał niepowtarzalną okazję do zwiedzenia Portu Wojennego i niektórych z zatrzymujących się tam okrętów sił NATO. Żołnierze, którzy przybyli na manewry z siedemnastu państw - w tym nienależących do Sojuszu Szwecji, Finlandii i Gruzji - brali udział w portowej fazie ćwiczeń, podczas których omówiono realizację dalszych planów. Odbył się również briefing prasowy, zorganizowany na pokładzie amerykańskiego okrętu desantowego USS San Antonio, który jest jednostką dowodzącą.  Dziś rozpoczyna się zasadnicza, morska część manewrów.

Przygotowany przez Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO scenariusz zakłada wybuch poważnego konfliktu na wodach Bałtyku. Biorące udział w ćwiczeniach jednostki będą miały za zadanie szybkie przemieszczenie się na pełne morze i zabezpieczenie szlaków komunikacyjnych. W dalszej części scenariusza przewidziane jest również m.in. przeprowadzenie desantu na poligonie w pobliżu Ustki.  Polska, jako gospodarz manewrów, wysłała na ćwiczenia najwięcej - bo aż 9 - jednostek. Wśród nich znajduje się pięć trałowców, dwa okręty transportowo-minowe, niszczyciel min i okręt podwodny.
Tagi: Baltops, manewry, ćwiczenia, NATO, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912