TYP: a1

Największy okręt świata ma już załogę

czwartek, 6 sierpnia 2015
z mediów | JM
Lotniskowiec atomowy USS Gerald R. Ford, określany mianem "największego okrętu świata", jest jeszcze w fazie budowy, ale na pokład wprowadziły się już pierwsze osoby załogi. Mają one brać udział w pracach wykończeniowych jednostki, która ma zostać włączona do służby na wiosnę przyszłego roku.


Około 240 wojskowych marynarzy będzie mieszkać na stałe na okręcie, do momentu jego wykończenia. Kolejnych stu będzie odbywać na przemian 24-godzinną wachtę na pokładzie. Obecnie do pracy na "Geraldzie R. Fordzie" przydzielono 1600 osób, które pomagają stoczniowcom w pracach wykończeniowych. Docelowo jednostka ma pomieścić 2600 żołnierzy.

Atomowy lotniskowiec ma służyć w marynarce wojennej USA przez kolejne 50 lat, a koszt jego zbudowania wynosi 13 miliardów dolarów - więcej, niż wynosi roczny budżet Wojska Polskiego. Jest to pierwsza jednostka z nowej klasy okrętów z napędem atomowym i najpotężniejszy okręt wojskowy na świecie. Planowane są już bliźniacze statki tego typu.
Tagi: okręt, USS Gerald R. Ford, największy, rekord, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912