TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Andrzej Armiński

wtorek, 6 września 2011
Kinga Rzucidło

Fot. Andrzej Szkocki
Źródło: www.mmszczecin.pl
Andrzej Armiński urodził się 26 stycznia 1956 roku w Bydgoszczy. Był uczniem szkoły podstawowej kiedy pierwszy raz zetknął się z żeglarstwem. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego podjął studia w Instytucie Okrętowym Politechniki Gdańskiej, w wolnym czasie oddawał się swej pasji.


Jako członek Akademickiego Klubu Morskiego uczestniczył w rejsach i zdobywał kolejne stopnie żeglarskie. Po otrzymaniu w roku 1979 dyplomu magistra inżyniera budowy okrętów przeniósł się do Szczecina gdzie rozpoczął pracę w biurze projektowo-konstrukcyjnym Stoczni Szczecińskiej, następnie w Instytucie Oceanotechniki Politechniki Szczecińskiej. Chwilę później przyjął propozycję stałej współpracy z Morską Stocznią Jachtową im. Leonida Teligi.
 
Praca zaowocowała pierwszymi sukcesami. Początkiem lat 80tych Armiński wspólnie z Ryszardem Partyckim zaprojektował wielokadłubowe jachty: trimaran ”Almatur 2” i katamaran „Armatur 3” oraz razem z Jerzym Rozmiarkiem specjalnie dla Rudolfa Krautschneidera jacht o nazwie „Polarka”, który popłynął w rejs dookoła Antarktydy. Następnie wraz z Kazimierzem Jaworskim oraz Jerzy Siudym zaprojektował we Włoszech jacht IOR maxi, który brał udział w regatach Whitbread Round The World Race. Armiński nie tylko projektuje jachty, był także uczestnikiem licznych rejsów. W 1981 roku na Jeziorze Bodeńskim brał udział w regatach Mistrzostw Świata IOR klasy minitoner, rok później w Sardynia Cup. W 1983 roku pływał jako nawigator na jachcie „Cetus”. W roku 1985 Andrzej Armiński uzyskał stopień kapitana jachtowego i na pokładzie „Almatura 3” popłynął w jego pierwszy, jak się okazało szczęśliwy rejs. Katamaran pobił rekord trasy Świnoujście – Gdynia i dopiero 15 lat później Romanowi Paszke udało się go pokonać.

Na przełomie lat 1992-93 na skonstruowanym przez siebie jachcie „Mantra 2” żeglarz popłynął w roczny rejs z Europy do USA. W latach 1996-98 na jachcie własnej konstrukcji „Mantra 3” opłynął kulę ziemską. Za doskonałą postawę w regatach EXPO’98 Round the World Rally został uhonorowany nagrodą Srebrny Sekstant oraz Rejs Roku `98.

W 1998 roku żeglarz założył w Szczecinie stocznię jachtową, która specjalizuje się w seryjnej produkcji nowoczesnych morskich jachtów żaglowych. Należy także dodać, to właśnie Armiński był pionierem systemu pomiarowego IMS w Polsce. Organizował liczne szkolenia, pomierzył większość startujących w polskich regatach jachtów. Był głównym mierniczym, szefem Biura Pomiarów PZŻ.

Rok 2010 przyniósł kolejny sukces. W czerwcu żeglarz na katamaranie „Cabrio” wygrał regaty dookoła angielskiej wyspy White. Jacht, notabene zbudowany w jego stoczni, zajął pierwsze miejsce w klasie katamaranów pokładowych.Trasa o długości 55 mil wiodła z Cowes w kierunku zachodnim przez Solent do Needles,dalej dookoła wyspy aż do mety w Cowes.

Obecnie Andrzej Armiński współpracuje z wiodącymi projektantami w Europie. W swej stoczni w Szczecinie buduje między innymi serię jachtów typu Mantra, na których polscy żeglarze osiągają sukcesy i ustanawiają nowe rekordy. Żeglarz jest nie tylko budowniczym i konstruktorem. Od lat organizuje i sponsoruje kobiece regaty swoich jachtów dookoła świata.

Dzięki niemu zarówno Joanna Pajkowska jak i Marta Sziłajtis-Obiegło mogły odbyć samotne rejsy. Za organizację kobiecych regat dookoła świata Armiński otrzymał Honorową Nagrodę PZŻ Rejs Roku 2007. Projekt jachtu „Mantra 28” również został doceniony, projektant otrzymał prestiżową nagrodę Konstruktor Roku 2007. Lista dokonań jest długa. Warto chociażby wspomnieć, że to kpt. Armiński skonstruował kajak, na którym Aleksander Doba jako pierwszy Polak samotnie przepłynął Atlantyk. Żeglarz udostępnił także jacht, na którym rzeszowianin Dawid Hałoń wraz ze swoją dziewczyną Martą popłynął w rejs po Pacyfiku, z Wenezueli na Filipiny.

Stocznia Andrzeja Armińskiego może poszczycić się największym w Polsce doświadczeniem w zakresie budowy jachtów. Jego łodzie biorą udział w wielu regatach krajowych i zagranicznych,opływają kulę ziemską rozsławiając imię słynnego budowniczego.

Bibliografia:
http://www.aarminski.com.pl/
http://www.mantra-yachts.pl/
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008