TYP: a1

Sylwetki piratów - Cord Widderich

wtorek, 4 października 2011
Weronika Morys
Cord Widderich działał jako pirat w trakcie konfliktu pomiędzy Dithmarschen a Północną Fryzją, mającego miejsce w pierwszej połowie XV wieku. Żył w czasach Klausa Störtebekera i Braci Witalijskich, ale nie przynależał do ich ruchu.

Północna Fryzja stanęła po stronie Holsztyna, kiedy ten wypowiedział wojnę Dithmarschen w 1404 roku. Kiedy Dithmarschen pokonał Holsztyn podpisano traktat pokojowy zabraniający prowadzenia dalszych działań zbrojnych. Widderich i inni mieszkańcy Dithmarschen mścili się jednak na Fryzyjczykach uprawiając piractwo.

W 1407 roku Cord Widderich i jego ludzie zajęli półwysep Eiderstedt. Wieżę kościelną w Pellworm uczynili swoją siedzibą, z której wyprawiali się grabić okoliczne wioski i sprowadzać statki na mieliznę. Dopiero kiedy silne wiatry zagroziły zawaleniem wieży, Widderich i jego ludzie opuścili Północną Fryzję na dobre.

Opuszczając Pellworm Widderich zabrał ze sobą kosztowności pochodzące z kościoła. Najcenniejszym skarbem była XIII-wieczna chrzcielnica z brązu, którą ofiarował jako dar konsekracyjny nowej świątyni w Büsum, gdzie znajduje się do dziś. Widderich osiadł w Büsum w 1412 roku i zaczął trudnić się handlem.

W 1447 roku Cord Widderich, odbywając pielgrzymkę do Wilsnack, zatrzymał się w gospodzie w holsztyńskim mieście Segeberg. Następnego dnia został schwytany i powieszony bez sądu i tak skończyła się jego piracka kariera.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912