TYP: a1

"Trzy sposoby na wywrócenie łódki"

środa, 31 sierpnia 2011
MZ

Od dłuższego już czasu w naszej rubryce recenzji prezentowaliśmy głównie podręczniki żeglarskie, poradniki, przewodniki, książki kucharskie itp. Teraz wreszcie nadszedł czas na beletrystykę. 


Książka nosi tytuł „Trzy sposoby na wywrócenie łódki”. No cóż, nic prostszego, podejrzewam, że każdy z czytelników zna tych sposobów co najmniej dziesięć i kilka z nich już w swoim żeglarskim życiu wypróbował! Druga rzecz, na którą zwracamy uwagę przyglądając się okładce, to krótki umieszczony na niej tekst: co robi perkusista Genesis po odejściu z kapeli? Otóż autor tej książeczki rzeczywiście miał jakiś epizod muzyczny, ale z tekstu nic na ten temat się nie dowiemy. Ta wzmianka to typowy „chwyt marketingowy”, jedyny instrument jaki się na kartach pojawia, to gitara! 


Jednak, jeśli nie będziemy zwracać uwagi na drobiazgi i zdecydujemy się na kupno tej książeczki to czeka nas arcyprzyjemna lektura. Chris Stewad – autor, wspomina niezbyt odległe czasy, kiedy objął posadę skippera na niewielkim jachcie stacjonującym w Grecji. Problem polegał na tym, że o żeglarstwie nie miał najmniejszego pojęcia... O związanych z tym kłopotach i jednocześnie o rodzącej się fascynacji żeglarstwem, która w konsekwencji doprowadza do wyprawy przez Atlantyk jest ta zabawna, pełna autoironii opowieść.




Chris Steward „Trzy sposoby na wywrócenie łódki”

Świat Książki 2011

stron 190

cena: 32,90

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912