TYP: a1

Przepisy regatowe w praktyce 2017-2020

piątek, 8 grudnia 2017
Monika Frenkiel

Żeby dobrze sobie radzić w regatach, trzeba znać przepisy – przynajmniej takie panuje przekonanie. Jednak konkretne przepisy czy precedensy można sobie przypomnieć przed rozpoczęciem rozpatrywania protestu. Na wodzie trzeba natomiast wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki. Co trzeba zrobić, co wolno a czego nie – i to powinniśmy mieć w małym palcu.

To dziewiąta już edycja książki, dostosowana do zmian, jakie weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Skierowana jest przede wszystkim do żeglarzy wyczynowych, ścigających się na małych mieczówkach i większych jachtach kilowych. Przepisy Regatowe Żeglarstwa stosuje się do wszystkich forg wyścigów łodzi żaglowych, kiteboardingu, match-racingu, regat zespołowych, regat jachtów sterowanych itd. Autor rozpatrzył w niej około setki sytuacji, które regularnie przytrafiają się uczestnikom regat – i wszystkie rozpatruje z punktu widzenia sternika. 

Książka Bryana Willisa może się przydać podczas postępowania protestowego – i podczas składania protestu i do obrony. „Przepisy regatowe w praktyce” wskazują na kluczowe kwestie, jakie są rozważane i na podstawie których ustalane są fakty.  I od czego zależy wynik postępowania.

Pierwszy rozdział książki poświęcony jest zmianom w przepisach, więc spokojnie mogą go pominąć osoby, które dopiero zaczynają żeglować regatowo. Zdecydowane jednak powinni się oni zapoznać z rozdziałem dotyczącym podstaw, czyli obowiązkom, które spoczywają na żeglarzu zawsze. Kolejne rozdziały poświęcone są etapom przed sygnałem przygotowania i okresowi od sygnału przygotowania do czasu, kiedy jachty zbliżają się do linii startu. Osobny rozdział dotyczy czasu zbliżania się do linii startu do czasu wystartowania, kolejne dotyczą okrążania znaków: nawietrznego, płynięcia baksztagiem, okrążania znaku rufowego i zawietrznego i płynięcia z wiatrem. Wszystkie rozdziały „techniczne” składają się z opisów konkretnych sytuacji, zaopatrzonych w dokładne rysunki.

Oczywiście – są regaty i tacy, którym nie wszystko się podoba. Dlatego osobne części książki poświęcone są protestom, odwołaniom i wnioskom o zadośćuczynienie.

Autor książki, Bryan Willis jest autorytetem z zakresu przepisów regatowych dla dużych jachtów i małych łodzi.

Tytuł: Przepisy regatowe w praktyce 2017-2020

Autor: Bryan Willis

Oficyna Wydawnicza Alma - Press

Tagi: przepisy, regaty, Bryan Willis
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008