TYP: a1

Wielki marynarz - Catherine Poulain

piątek, 3 listopada 2017
Monika Frenkiel

Morze, które nie wybacza słabości i błędów. Kraniec świata, miejsce, które przyciąga jak magnes ale niszczy. Męski, bardzo surowy i okrutny świat rybaków. I kobieta, która porzuciła dom, rodzinę, własny kraj, żeby zmierzyć się z czymś nienazwanym. 

„Wielki marynarz” to debiut literacki Catherine Poulain oparty na faktach z jej życia. Urodzona w 1960 roku w prowansalskim Manosque, w wieku 20 lat opuściła dom, by odtąd zarabiać na życie pracą fizyczną. Zatrudniła się w wytwórni konserw rybnych na Islandii, w barze w Hongkongu, przy zbiorze jabłek i produkcji syropu klonowego w Kanadzie i 10 lat spędziła na kutrach rybackich na Alasce, nim w 2003 roku urząd imigracyjny odesłał ją do Francji. Dziś pracuje dorywczo przy winobraniach w Médoc i na alpejskich łąkach wypasa stado 700 owiec. Pierwszą wersję książki napisała 30 lat temu, żaden z wydawców francuskich nie był jednak zainteresowany publikacją. Po latach, pod wpływem spotkania z pisarką Anne Vallaeys, napisała drugą wersję. Ta okazała się wielkim sukcesem.

Akcja „wielkiego marynarza” dzieje się na Alasce. Bohaterka, Lili, przyjeżdża na ten „kraniec świata” ze słonecznej Francji chcąc zatrudnić się na rybackim kutrze. Jest słaba fizycznie, nie ma doświadczenia, nic nie wie o łowieniu, rybach ani pływaniu. Jest jednak uparta a wśród wielu szyprów zawsze znajdzie się taki, który zechce pracownika za połowę albo nawet 30 procent wynagrodzenia. Lili pragnie „prawdziwego” życia, a nie prowincjonalnej nudy. Wzorem wielu poszukiwaczy przygód staje się wyrobnikiem, wędrowcem, bezdomnym, który każdy zarobiony grosz wydaje na alkohol w tutejszych barach. Lili zmaga się z brakiem pieniędzy, ciężkimi warunkami, zimnem i wodą, nie ma gdzie spać na łodzi lub spać nie może. Znosi docinki i urazy, bo podczas pracy łamie sobie żebro i poważnie rani w rękę. Jednak nie poddaje się i uparcie nie chce zejść z oczy swojemu szyprowi, załodze ani nikomu innemu. 

Książka zdobyła 8 nagród literackich, nominację do Nagrody Goncourtów i może poszczycić się 300 000 sprzedanych egzemplarzy.
 
 Tytuł: "Wielki marynarz"

Autorka: Catherine Poulain

Wydawnictwo Literackie
 

Tagi: Catherine Poulain
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912