TYP: a1

Mariusz Borowiak "Zabójcy U-Bootów"

sobota, 1 lutego 2014
MZ

Oficyna wydawnicza Alma-Press, do tej pory oferująca książki poświęcone żeglarstwu, rozszerzyła swoją ofertę. I tak obok podręczników, przewodników, czy też opowieści snutych przez wybitnych żeglarzy, pojawiły się nowe tytuły tworzące serię „Nieznane oblicza historii”. 


Mam nadzieję, że ta dywersyfikacja produkcji nie jest spowodowana faktem coraz mniejszego zainteresowania słowem pisanym wśród żeglarzy, lecz wynika z chęci wkroczenia na nowe obszary i zdobycia kolejnych czytelniczych kręgów.


Książka, o której będzie mowa, mieści się w obrębie określenia „marynistyka” i myślę, że chętnie sięgną po nią osoby, dla których lektura takich klasyków jak „Okrutne morze” Monsarrata i „Okręt” Buchheima pozostawiła niezatarte wrażenie. Wrażenie, które przerodziło się w chęć dowiedzenia się więcej, poznania historii bezlitosnych zmagań na Atlantyku podczas II Wojny Światowej. Autor uznawany jest za wybitnego znawcę tematyki wojenno-morskiej, możemy zatem założyć, że otrzymujemy dzieło kompetentne. Nie jest to oczywiście rzecz łatwa w czytaniu, w końcu to praca historyczna, a nie powieść przygodowa. Ale lekturę ułatwiają i ubarwiają liczne fotografie oraz ujęte w ramki, krótkie artykuły wplecione w tekst, omawiające niektóre fakty, zjawiska i wydarzenia.


Osobny rozdział poświęcony jest Polskim zabójcom U-Bootów. Na koniec jedna uwaga – jak na pracę historyczną, nawet przy założeniu, że jest to rzecz popularna, zaskakuje brak indeksu osób oraz jednostek.


Mariusz Borowiak „Zabójcy U-Bootów” - Bitwa o Atlantyk 1939-1945

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2013

stron: 470

cena: 55 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620