Jeśli napisałbym co to jest za książka, to podejrzewam, że skutecznie zniechęciłbym większość potencjalnych czytelników do sięgnięcia po nią. Bo co to za rekomendacja, kiedy pojawiają się takie określenia – opracowanie historyczno-naukowe, praca przyczynkarska, skrupulatnie omawiająca mało znany epizod z pierwszych dwóch lat I Wojny Światowej. Brzmi to sucho, ciekawie jedynie dla wąskiego grona historyków zajmujących się wydarzeniami z przełomu wieków XIX i XX.
Tak, trzeba przyznać, że wszystkie te określenia do tej pozycji pasują. Ale jednak zachęcam do tej lektury. Zachęcam wszystkich tych, którzy historią operacji morskich, wojen na oceanach i morzach, bitwami morskimi się interesują. To ciekawie i z zacięciem napisana praca przedstawiająca, owszem mało znany, ale ciekawy epizod z początków Wielkiej Wojny, kiedy to ówcześni Sprzymierzeni (Ententa), głównie Anglia i Francja za pomocą floty próbowali opanować Cieśninę Dardanelską i tym samym ograniczyć militarne zdolności Turcji będącej w sojuszu z kajzerowskimi Niemcami. Cała operacja miała wiele epizodów, trwała od sierpnia 1914 roku do marca 1915. Zakończyła się niepowodzeniem, a co najciekawsze, jej głównym orędownikiem był ówczesny pierwszy lord Admiralicji Winston Churchill.
Teraz kilka słów o samej książce. Jest naprawdę świetnie wydana i opracowana. Znajdziemy tu ogromną ilość interesujących, pochodzących z epoki fotografii biorących w akcji okrętów, reprodukcji obrazów, widokówek, zdjęć żołnierzy, armat, pocisków, min stawianych przez okręty tureckie itp. Do tego dochodzą starannie opracowane mapy akwenu z przedstawionymi na nich działaniami floty sprzymierzonych. Dla pasjonatów wojen morskich prawdziwy rarytas do czytania i oglądania – jedna z tych książek, które przyjemnie jest wziąć w ręce.
Piotr Nykiel „Wyprawa do Złotego Rogu”
Działania wojenne w Dardanelach i na Morzu Egejskim (sierpień 1914 – marzec 1915)
Wydawnictwo Arkadiusz Wingert
stron 376
cena: 64 zł