TYP: a1

C.N. Parkinson "Pod płonącą banderą"

środa, 24 kwietnia 2013
MZ

Aby zdobyć tę książkę, trzeba niestety udać się w wędrówkę po antykwariatach lub przeszukiwać w internecie portale oferujące przedmioty „z drugiej ręki”. Ale zapewniam, że w taką wyprawę wybrać się warto. Jeśli w nasze ręce dostanie się ta pozycja, to od lektury nikt i nic nas nie oderwie. 


Teraz jednak kilka słów o autorze. O jednej z jego książek już w tej rubryce pisaliśmy – chodzi o „Horatio Hornblower, jego życie i czasy” - fantastyczny dowód fascynacji postacią literacką stworzoną przez C.S Forestera. Prawdopodobnie ta fascynacja przyczyniła się do tego, że Parkinson sam sięgnął po pióro i napisał cykl powieści, których bohaterem jest Ryszard Delancey, rodzaj alter ego Hornblowera. Przeżywa on przygody w tych momentach historycznych, które nie zostały ujęte w sadze Forestera.


Trzeba zaznaczyć, że Parkinson zajmował się historią Brytyjskiej Marynarki, był prawdziwym znawcą zarówno epoki, w której osadził stworzoną przez siebie postać, jak i dziejów żeglugi oraz wojen morskich. Napisał dziewięć prac naukowych na ten temat, nic w tym zatem dziwnego, że serwowana przez niego opowieść tchnie autentycznością i realizmem. Jej tłem jest oczywiście okres wojen napoleońskich. Porucznik Delancey bierze udział w tej wojnie naprzód służąc na okręcie „Glatton”, by później objąć dowództwo nad małym branderem „Spitfire”, patrolującym wybrzeża Irlandii, której ludność, powodowana niechęcią do Brytyjczyków, skrycie wspiera Francuzów. Przygód i brawurowych akcji czytelnik znajdzie tu mnóstwo.


Teraz konieczna jest uwaga, że omawiana książka to jedna trzech jak do tej pory wydanych w języku polskim. Pierwsza, opisująca wcześniejsze losy Delanceya, to „Tajna misja”, omawiana w tej chwili to druga, a trzecia nosi tytuł „Wyścig z czasem”. Oprócz nich na cykl składają się nie przetłumaczone do tej pory „Dead Reckoning”, „So Near, So Far” oraz „The Guernseyman”. Czemu o tym piszę, otóż chodzi mi o to, by któryś z wydawców pokusił się o wznowienie już funkcjonujących w polszczyźnie tytułów, jak i przyswojenie tych, które na polski przetłumaczone nie były. Sprawił by tym wielką radość wielbicielom dobrej marynistycznej literatury.


C.N. Parkinson "Pod płonącą banderą"

Wydawnictwo "Książka i Wiedza" 1980

stron: 216

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 kwietnia

14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy.
czwartek, 14 kwietnia 2022
Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861