TYP: a1

Tomasz Holc nowym prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. W Zarządzie aż 5 kobiet!

poniedziałek, 14 kwietnia 2025
informacja prasowa PZŻ

W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbył się 57. Sprawozdawczo-Wyborczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego. Nowym prezesem PZŻ został wybrany Tomasz Holc – dwukrotny olimpijczyk, wiceprezes PZŻ w latach 1995–2004, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej w latach 2008–2012. Za swoje osiągnięcia sportowe i postawę fair play został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Orderem Fair Play PKOl.

– Czuję się zobowiązany do ciężkiej pracy. Taki silny mandat zaufania mocno mnie motywuje. Tomasz Chamera zostawia Związek w doskonałej kondycji – mówił tuż po wyborze nowy prezes. – Moim pierwszym zadaniem będzie poznanie zespołu biura i zrozumienie wyzwań, a także nawiązanie bliskich relacji z zawodnikami i trenerami naszej kadryzapowiedział Holc.

Sejmik otworzyła p.o. prezes PZŻ Katarzyna Domańska, witając zgromadzonych gości. W trakcie wydarzenia delegaci podjęli wiele ważnych decyzji, m.in. nadanie tytułu Członka Honorowego PZŻ nowym osobom: Markowi Berkowskiemu, Stefanowi Heinrichowi, Karolowi Jabłońskiemu, Januszowi Szlachetce, Januszowi Markowi Taberowi i Andrzejowi Weberowi. Wręczono również medale 100-lecia PZŻ, Medale za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, Honorowe Odznaki Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego oraz nagrody „Błękitny Spinaker”, a symboliczną minutą ciszy wspomniano żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę od czasu ostatniego sejmiku.

Tomasz Chamera, który kierował Związkiem ostatnie osiem lat podsumował kadencję, podkreślając dynamiczny rozwój PZŻ:
– Zbudowaliśmy silną pozycję PZŻ zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Staliśmy się organizacją, która nie tylko administruje, ale inspiruje i tworzy warunki do realizacji ambitnych projektówmówił Chamera.

Szczególne podziękowania skierował do Katarzyny Domańskiej, która na półtora miesiąca podjęła się pełnienia obowiązków prezesa. Ona sama również wyraziła uznanie dla pracy zespołu biura, składając podziękowania dyrektor Ewelinie Albrecht-Ziaji.

Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi PZŻ. Na kolejną kadencję zdecydowano także o liczbie trzech wiceprezesów oraz powołaniu 15-osobowego Zarządu.

Wiceprezesi PZŻ:

  • Katarzyna Domańska – ds. szkolenia
  • Tomasz Figlerowicz – ds. sportu
  • Jarosław Bazylko – ds. turystyki

Pozostałe funkcje:

  • Sekretarz Generalny – Marek Stawiszyński
  • Skarbnik – Maksymilian Paśko

Nowi członkowie zarządu to: Wojciech Frączak, Olga Górnaś-Grudzień, Andrzej Czapski, Anna Rakowska, Barbara Radkiewicz, Jacek Klimecki, Hanna Kajeta, Paweł Czuba, Sebastian Wójcikowski.

Co istotne – w nowym Zarządzie znalazło się aż pięć kobiet, co stanowi ważny krok w kierunku większej reprezentacji i różnorodności w strukturach Związku.

- Bardzo mi miło, że zostałam tak liczną grupa głosów wybrana, ale nie planowałam być w zarządzie, bardziej zostałam namówiona, żeby aktywny sportowiec promował żeglarstwo osób niepełnosprawnych, żebyśmy wspólnie z obecnym zarządem walczyli o przywrócenie żeglarstwa dla osób z niepełnosprawnościami do programu igrzysk paralimpijskich i z tych powodów się zgodziłammówi Olga Górnaś Grudzień, która zaledwie dwa tygodnie temu została mistrzynią świata żeglarzy z niepełnosprawnościami.

Delegaci przyjęli również sprawozdanie z działalności i sprawozdanie finansowe PZŻ za rok 2024 oraz wprowadzili zmiany w Statucie. Wybrano skład pozostałych władz związku: Komisji Rewizyjnej i Sądu Związkowego oraz Komisję Statutową. 

Panowie Myszka, Figlerowicz, Holc. Fot. Krzysztof Andrzejewski

Tagi: PZŻ, Tomasz Holc
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 kwietnia

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851