TYP: a1

"Astronawigacja dla żeglarzy"

środa, 27 kwietnia 2011
MZ

Z merkantylnego punktu widzenia, wydanie książki o takiej tematyce to przedsięwzięcie wielce ryzykowne. Kto bowiem w czasach rozbudowanej jachtowej elektroniki, internetu i GPS-u, zajmie się poszerzaniem swej żeglarskiej wiedzy o astronawigację. Kto na współczesnych jachtach, zwłaszcza na tych, które się czarteruje na popularnych akwenach spotkał się z sekstantem. 


Owszem, wciąż w użyciu pozostają papierowe mapy, ale i z nich coraz rzadziej się korzysta, gdy ma się w dyspozycji ploter z wyraźnie zaznaczoną pozycją. Ale przecież astronawigacja jest wciąż wykładana w szkołach morskich, można zatem wnioskować, że jednak bywa przydatna. Poza tym wydanie tej książki to cenne uzupełnienie oferty dobrego wydawnictwa specjalizującego się w literaturze żeglarskiej jakim niewątpliwie jest oficyna „Almapress” i zapewne przyczynek do jego tzw. „sławy mołojeckiej”. Zatem czapki z głów. Książka porządnie wydana, z licznymi kolorowymi ilustracjami, w sposób przystępny przybliża tę trudna i elitarną wiedzę. Jest to niewątpliwie pozycja adresowana do żeglarzy-hobbystów, ale myślę, że jest ich jednak spore grono.


Jacek Czajewski „Astronawigacja dla żeglarzy”
Oficyna Wydawnicza „Alma-Press”
Warszawa 2010
cena: 34,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912