TYP: a1

Pogoda nie daje za wygraną. Jacht ENERGA pozostaje w porcie

poniedziałek, 4 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Robert Hajduk
Pogoda ponownie stanęła na drodze organizatorów regat transatlantyckich Transat Jacques Vabre. Termin rozpoczęcia rywalizacji m.in. z udziałem polskiej załogi ENERGA Sailing, wyznaczony na poniedziałek, został po raz drugi przełożony. Prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony nowy termin startu regat.

Po sobotnim komunikacie o przełożeniu startu na poniedziałkowe popołudnie, organizatorzy liczyli, że to koniec problemów z trudnymi warunkami pogodowymi podczas tegorocznej edycji TJV. Niestety, napływające prognozy zmusiły do ponowienia tej decyzji. Obawy wzbudziły m.in. warunki panujące w Zatoce Biskajskiej, uchodzącej za jeden z najbardziej wymagających akwenów na świecie.

Jak podkreślił podczas briefingu prasowego dyrektor sportowy regat, Manfred Ramspacher, głównym celem organizatorów jest stworzenie wszystkim załogom szansy na szczęśliwe dopłynięcie do mety w brazylijskim Itajai - Prognozy zakładają prędkość wiatru na poziomie dochodzącym do 50 węzłów, co mogłoby okazać się zgubne dla wielu jednostek. Zdajemy sobie sprawę, że łódki startujące w klasie IMOCA są gotowe do rozpoczęcia wyścigu, ale jedną z idei Transat Jacques Vabre jest wspólny finisz wszystkich 4 klas żeglarskich - powiedział Manfred Ramspacher.

W klasie IMOCA 60., po raz pierwszy w historii będzie rywalizować polski jacht ENERGA, na którym popłyną Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski. - Przed momentem dowiedzieliśmy się, że poniedziałkowy start został odwołany i na tę chwilę nie znamy więcej konkretnych informacji. Póki co, dyrekcja regat nie informuje o dalszych krokach - skomentował na gorąco popularny Zbigniew Gutkowski.

Tegoroczna edycja Transat Jacques Vabre odbędzie się na trasie Le Havre - Itajai, która będzie liczyć ok. 6000 mil morskich.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912