TYP: a1

Start załogi ENERGA Sailing w Transat Jacques Vabre przełożony

sobota, 2 listopada 2013
Informacja prasowa
Trudne warunki meteorologiczne na kanale La Manche zmusiły organizatorów regat Transat Jacques Vabre do przesunięcia początku rywalizacji, pierwotnie planowanego na niedzielę. Decyzja spowodowana jest niekorzystnymi prognozami, które zakładają prędkość wiatru dochodzącą nawet do 70 węzłów, czyli 110-120 km/h. Jednostki, a wśród nich polska załoga na jachcie ENERGA w składzie Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski, staną na starcie w poniedziałek 4 listopada o godz. 14:15.

Warunki pogodowe w niedzielę będą naprawdę trudne, start w tych okolicznościach nie jest dobrym pomysłem, naszym zdaniem to po prostu niebezpieczne - skomentował Manfred Ramspacher, dyrektor sportowy regat Transat Jacques Vabre.

Decyzję organizatorów popiera również Zbigniew Gutkowski, który wraz z Maciejem Marczewskim, będzie reprezentował Polskę w tych prestiżowych zawodach. - Organizatorzy podjęli rozsądną decyzję. W przypadku startu w niedzielę, połowa floty miałaby problemy, trzeba by uruchamiać akcje ratunkowe, które w takich warunkach nie są łatwe. Prognozy na poniedziałkowe popołudnie są o wiele lepsze, wiatr powinien już pozwolić nam bezpiecznie opuścić Kanał Angielski - powiedział "Gutek".

Kapryśna aura nie pierwszy raz pokrzyżowała plany uczestnikom Transat Jacques Vabre. W 2011 roku, podczas 10. edycji, rywalizacja rozpoczęła się z 74-godzinnym opóźnieniem, a już w pierwszym tygodniu regat z różnych powodów wycofało się 15 z 45 załóg.

Załoga ENERGA Sailing postanowiła, aby w niedzielę 3 listopada, w geście solidarności z 1-dniową żałobą narodową w Polsce, umieścić czarną wstążkę przy biało-czerwonej banderze.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912