TYP: a1

Statki na bezrobociu

poniedziałek, 7 października 2019
Fot. Witold Tylec

Od blisko już dwóch lat turyści zwiedzający port gdański z pokładów statków turystycznych przy nabrzeżu stoczniowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą zobaczyć dwa statki z pomalowanymi na czerwono kadłubami.

Wyglądem znacznie różnią się  od innych  jednostek cumujących przy portowych nabrzeżach. Te statki to specjalistyczne jednostki przeznaczone do układania podmorskich rurociągów i kabli "Seven Mar" i "Seven Phoenix", należące do firmy "Subsea 7", posiadającej około 40 podobnych jednostek w swojej flocie. Jednostki te po zakończeniu kontraktu na wodach południowoamerykańskich dla brazylijskiego koncernu "Petrobras" zacumowały w gdańskim porcie celem zabezpieczenia wszystkich maszyn i urządzeń do czasu następnego kontraktu. Jednostki wyposażone są w kilka dźwigów w tym główny o udźwigu 340 ton, windę do wydawania rur o nośności 400 ton, podwodne roboty i lądowisko dla śmigłowców. Przepływając obok nich  ma się wrażenie jakby się widziało "statek kosmiczny" a nie morską jednostkę specjalistyczną.

Tagi: rurowce, statki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912