TYP: a1

Jesienny przylądek

czwartek, 10 października 2019
Witold Tylec

Dziś przedstawiamy kilka klimatycznych ujęć jesiennego przylądka Rozewie.


Jak głosi legenda, w XVII wieku na wysokości przylądka Rozewie rozbił się szwedzki statek. Z całej załogi statku ocalała tylko uratowana przez rybaków córka kapitana, która zrozpaczona postanowiła co noc na klifie rozpalać ognisko aby uchronić  od tragedii  załogi innych statków. Nie jest już legendą, że pierwsze światło zabłysło na przylądku w 1882 roku na wieży starej latarni. 


Trochę skomplikowane nazewnictwo dwóch wież rozewskich latarni to wynik skomplikowanej historii ich budowy. „Stara latarnia” to czynna do dziś wybudowana w 1822 roku latarnia modernizowana w 1910 i 1978 roku. Nową, dziś nieczynną latarnię wybudowano w 1875 roku i do 1910 roku funkcjonowała razem ze starą latarnią, która nosi imię Stefana Żeromskiego (który tu na Rozewiu napisał swą powieść „Wiatr od Morza”). Schodząc w dół klifu ku wybrzeżu Bałtyku mijamy tyfon mgłowy, urządzenie w dobie nawigacji satelitarnej archaiczne, które jednak wciąż nadaje sygnały w przypadku kiedy przylądek spowity jest mgłą. 

 

Obecnie brzeg przylądka zabezpieczony jest betonową opaską, która chroni jego klif przed zjawiskiem abrazji. Do niedawna przylądek uważany był za najdalej na północ wysunięty obszar naszego kraju. Obecnie, dzięki pomiarom zrobionym przy użyciu nowoczesnych technik w 2003 roku za najdalej na północ uważa się punkt nazywany „Gwiazdą Północy”, który znajduje się w położonej na zachód Jastrzębiej Górze a jego pozycja to 54°50′08,8″N 18°18′00,5″E czyli dokładnie około 2 metry dalej na północ niż Przylądek Rozewie.

 

Tagi: Rozewie, przylądek, latarnia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912