TYP: a1

Górki Zachodnie w obiektywie

wtorek, 17 września 2019
Fot. Witold Tylec

Górki Zachodnie u ujścia Wisły Śmiałej i rozlewisku Wisły Martwej to najdalej na wschód położone miejsce na polskim wybrzeżu i nad otwartym morzem, do którego można dopłynąć jachtem i zacumować w licznych nad tym akwenie przystaniach i marinach. Wpływając z wód Zatoki Gdańskiej najpierw mijamy Narodowe Centrum Żeglarskie,  za którym znajduje się Hotel Galion z Centrum Sportowo - Konferencyjnym a dalej na południe kilka innych przystani i marin żeglarskich. Do centrum Gdańska można dopłynąć tramwajem wodnym lub dojechać komunikacją miejską. Na wschodnim brzegu Wisły znajduje się oddzielony kamienną groblą Rezerwat Przyrody Ptasi Raj.

Tagi: Górki Zachodnie, Bałtyk, port
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912