TYP: a1

Rząd zgłosił propozycje do Planu Junckera

czwartek, 23 czerwca 2016
Redakcja/MF
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) – finansowego filaru Planu Junckera. Wśród nich znajdują się projekty dotyczące transportu morskiego i żeglugi śródlądowej.



Lista powstała w wyniku konsultacji pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, które jest koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce, a pozostałymi resortami. Została przygotowana po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu.

Znajduje się na niej 47 projektów o wartości blisko 81 mld zł z zakresu transportu, energetyki oraz ochrony środowiska. W ramach EFIS nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 roku, ale środki mogą wyczerpać się wcześniej. O pomocy EBI decyduje więc dobre przygotowanie inwestycji i czas.

Najliczniejszą grupą projektów są przedsięwzięcia z sektora energetycznego, ale Plan Junckera to też szansa dla rozwoju żeglugi śródlądowej. Inwestycje z tego zakresu także stanową znaczną grupę. Obejmą one szereg działań na Wiśle i Odrze, w tym budowę Kanału Śląskiego. Dodatkowo w zestawieniu możemy znaleźć cztery projekty z zakresu transportu morskiego Najbardziej kosztowny dotyczy rozbudowy infrastruktury portowej w Szczecinie – 4,2 mld zł).

Projekty mają być sukcesywnie przekazywane przez promotorów do oceny EBI. Lista ma charakter otwarty i ma być aktualizowana. Ministerstwo Rozwoju informuje o napływających kolejnych projektach, które składają poszczególne resorty. Po weryfikacji mają one zostać dodane do listy.

Wsparcie EBI ma charakter zwrotny. Ostateczne decyzje o jego wykorzystaniu dla poszczególnych projektów będą zapadały po otrzymaniu konkretnej oferty ze strony banku, z uwzględnieniem celu jakim jest zapewnienie najbardziej optymalnej struktury finansowania danej inwestycji.

Lista zgłoszonych projektów: https://www.mr.gov.pl/media/21358/Lista_projektow_21062016.pdf
Tagi: Plan Junckera, inwestycje, Szczecin, żegluga śródlądowa, Kanał Śląski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912