TYP: a1

Kobieta, która zaskoczyła Juliusa Verne’a

sobota, 3 lutego 2018
Monika Frenkiel

Swoją podróż zaczęła 14 listopada 1889 roku, wsiadając na pokład parostatku w Nowym Jorku. Zainspirowała ją słynna powieść Juliusa Verne’a ale zamiast w 80, skończyła podróż dookoła świata w 72 dni. Była na dodatek pierwszą kobietą, która tę trasę pokonała bez towarzystwa mężczyzny! Poznajcie dzielną Nellie Bly.

Książki często inspirują do rozmaitych działań a ta Juliusa Verne’a była zdecydowanie powieścią inspirującą. Jednak nikt się nie spodziewał, że w ślady Fileasa Fogga ruszy młoda, bo zaledwie 22-letnia kobieta, Amerykanka, na dodatek sama, bez mężczyzny! To była końcówka XIX wieku i samotne podróżowanie pań zdecydowanie nie było powszechne. Zdziwieniu dał upust także sam autor książki, bowiem Nellie, której ostatecznie udało się o kilka dni skrócić rekord Fileasa, zdołała w swój napięty plan wpleść także wizytę u pisarza. Uprzedziła go co prawda telegramem, ale podpisała wiadomość krótko – Bly. Verne spodziewał się więc postawnego mężczyzny, doświadczonego podróżnika, a nie energicznej młodej damy.

 

Kim była Nellie Bly?

Bardzo samodzielną osobą, zdeterminowaną dziennikarką, znaną z doskonałych artykułów śledczych. Jej właściwe nazwisko to Elizabeth Jane Cochrane, a pochodziła z Pensylwanii. Do zawodu nasza bohaterka dostała się dzięki ostremu językowi – sprowokowana seksistowskim artykułem opublikowanym w „Pittsburgh Dispatch” napisała do redakcji odpowiedź. Naczelny  zaproponował jej pracę a dziewczyna, która akurat szukała zajęcia, propozycję przyjęła. To w redakcji nadano jej pseudonim, pod którym zasłynęła.

 

Nellie wkrótce przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie starała się o posadę w skandalizującej gazecie Josepha Pulitzera (tak, tego od słynnej dziennikarskiej nagrody). Pierwszym zadaniem dziewczyny było napisanie artykułu o zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell’s Island. Nellie podeszła do tego z niesamowitą odwagą i brawurą. Zataiła swoją tożsamość i dała się zamknąć w zakładzie, wystawiając się na warunki w nim panujące. Artykuł, jaki się potem ukazał, wstrząsnął Ameryką a ten typ dziennikarstwa, pod przykrywką, stał się specjalnością naszej bohaterki.

W 72 dni dookoła świata

W 1888 r. postanowiono, że „New York World” opublikuje reportaż z podróży inspirowanej książką „W 80 dni dookoła świata”. I któż okazał się najlepszy do tego zadania? Nellie. Bly ruszyła z Nowego Jorku 14 listopada 1889 roku. Trasa o długości blisko 25 tys. mil wiodła z NY przez Londyn, Paryż, Brindisi, Suez, Cejlon, Singapur, Hongkong, Yokohamę, San Francisco do Nowego Jorku. Po drodze, jak już pisaliśmy wyżej, Nellie wstąpiła do Amiens aby spotkać się z Juliusem Verne’em.

Do celu Nellie udało się dotrzeć po 72 dniach, 6 godzinach, 11 minutach, 14 sekundach – 25 stycznia 1890 r. Wówczas był to rekord świata okrążenia Ziemi. Parę miesięcy później George Francis Train poprawił ten rekord okrążając glob w 62 dni.

 

Co dalej z Nellie?

Akcja zapewniła korzyści Verne'owi, dziennikarce i gazecie. Nakład gazety wzrósł kilkukrotnie, a powieść Verne'a została wydana 10 razy, choć od chwili jej pierwszej publikacji minęło 17 lat.

 

Sama Nellie Bly w 1894 r. poślubiła milionera Roberta Seamana i porzuciła na pewien czas dziennikarstwo. Jednak samodzielność weszła jej w krew. Po śmierci męża w 1904 roku zajęła się zarządzaniem jego przedsiębiorstwami a kilka lat później wróciła do dziennikarstwa, relacjonując zjazd sufrażystek w 1913 roku. W czasie I wojny światowej przebywała w Europie jako korespondentka wojenna. 

W wieku 57 lat zmarła na zapalenie płuc.

Nellie zainspirowała wiele kobiet z jej pokolenia. Dziś w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku znajduje się park rozrywki jej imienia, który oparty jest na motywach jej podróży dookoła świata.

 

 

 

Tagi: Nellie Bly, podróżniczka, Julius Verne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894