TYP: a1

Zwycięzcy bez zwycięstwa

czwartek, 28 grudnia 2017
Z mediów/MF

Jednak to nie „Wild Oats XI” jest ostatecznie zwycięzcą tegorocznych regat Sydney-Hobart. To wynik protestu złożonego przez rywala.

 

 

Przypomnijmy - „Wild Oats XI” ze skipperem Markiem Richardsem pokonał trasę w dobę, 8 godzin, 48 minut i 50 sekund. Jednak po zakończeniu wyścigu bezpośredni rywale załogi Richardsa, „LDV Comanche”  złożyli protest. Jego powodem był incydent, do którego doszło na starcie, kiedy to „Wild Oats XI” znalazł się na kursie kolizyjnym z „LDV Comanche”, zmuszając jednostkę do nagłego manewru. Skipper „Comanche”, Jim Conney, zapowiadał złożenie protestu jeszcze w trakcie wyścigu. 

Ostatecznie  jury zdecydowało się nałożyć na załogę Richardsa godzinną karę. Zwycięstwo dostało się ostatecznie „LDV Comanche”, który przypłynął 26 minut po rywalu, z czasem jedna doba, 9 godzin, 15 minut i 24 sekundy.

Jim Conney podkreślił, że protest nie miał na celu uzyskania zwycięstwa.

 

Tagi: regaty, Sydney-Hobart, protest
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912