TYP: a1

Zneutralizowano minę z czasów II wojny światowej

środa, 17 czerwca 2020
Z mediów/PAP, WWF

W Gdyni odbyła się akcja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalegała przy południowym wejściu do portu. Mina została zneutralizowana około 3 mil morskich od brzegu w Zatoce Gdańskiej.

 

Działania prowadziła we wtorek, 16 czerwca Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Mina miała ok. 180 cm długości i 66 cm szerokości, ważyła 987 kg. Posiadała materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy). Wprzed przeprowadzeniem akcji jednostki Marynarki Wojennej odstraszały wcześniej ryby i ptaki od miejsca detonacji. Wybuch był cichy, ale spowodował lekkie wstrząsy nie tylko w Śródmieściu, a fala uderzeniowa dotarła do plaży. Sama operacja trwała około czterech godzin a na czas prowadzenia działań wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10 km 750 m obejmującą linię brzegową od Rewy po Westerplatte w Gdańsku. W samej Gdyni również obowiązywał szereg obostrzeń, m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta. W wyznaczonej „strefie rażenia” (obejmowała plażę w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego i fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego) obowiązywał zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzeni, a także zakaz opuszczania budynków oraz podchodzenia do okien. W Sopocie, Gdańsku i w Rewie obowiązywał bezwzględny zakaz kąpieli,  nie można było pływać jachtem od Rewy po Westerplatte, a także przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.
Choć trudno sobie wyobrazić unieszkodliwianie zalegających na dnie pocisków w inny sposób, organizacje ekologiczne ostrzegają, że operacje takie mogą stanowić zagrożenie dla życia morskich zwierząt. Groźna jest nie tylko sama eksplozja, ale także generowany przez nią hałas. Możliwe negatywne skutki to trwałe lub czasowe przesunięcie progu słyszalności, uszkodzenie aparatu słuchowego czy nawet śmierć. Szczególnie wrażliwe na dźwięki są zagrożone wyginięciem bałtyckie morświny. Co ważne, obecny czas to także czas narodzin foczych szczeniąt. 
Błękitny Patrol WWF poinformował, że w związku z operacją neutralizacji miny będzie jeszcze częściej monitorować plaże w poszukiwaniu odpoczywających, osłabionych lub rannych zwierząt, które mogą potrzebować pomocy.
Jeśli zobaczysz fokę lub morświna, poinformuj o tym BŁĘKITNY PATROL WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub STACJĘ MORSKĄ w Helu – pod numerem telefonu 601 889 940.
Przekaż wolontariuszom następujące informacje:
- czy to szczenię, czy dorosła foka,
- czy ma jakieś widoczne obrażenia,
- czy wygląda na zdrową, czy może ma widoczne rany.

Tagi: mina, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894