TYP: a1

Wyrok za katastrofę na Mauritiusie

wtorek, 28 grudnia 2021
Z mediów

Po 20 miesięcy więzienia – taki wyrok otrzymali kapitan masowca Wakashio i jego zastępca (starszy oficer). Obaj zostali uznani za odpowiedzialnych za wyciek paliwa z tego statku do morza w 2020 roku.


Należący do japońskiego armatora i pływający pod panamską banderą masowiec Wakashio osiadł na mieliźnie w rejonie rafy koralowej na południowo-wschodnim wybrzeżu Mauritiusu 25 lipca 2020 roku. Wypadek spowodował największą w historii Mauritiusu katastrofę ekologiczną.

Podczas rozpatrywania sprawy sąd wziął pod uwagę, że oskarżeni przyznali się do winy i wyrazili skruchę.


 

 

Tagi: Wakashio, Mauritius, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912