TYP: a1

Wspomnienie żaglowca „HMS Bounty”

środa, 7 listopada 2012
Informacja prasowa
29 października, około 145 kilometrów od wybrzeży Karoliny Północnej zatonął żaglowiec „HMS Bounty” – replika osiemnastowiecznego okrętu żaglowego Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii. W 2011 roku jednostka gościła w Polsce podczas Baltic Sail Gdańsk.

Żaglowiec został zbudowany w 1960 roku w Nowej Szkocji na potrzeby filmu „Bunt na Bounty”, z Marlonem Brando w roli głównej. W ekranizacji przedstawione zostały wydarzenia z 1789 roku, kiedy to zbuntowana przeciwko kapitanowi załoga, z oficerem Fletcherem Christianem na czele, przejęła okręt. Po sukcesie filmu żaglowiec opłynął całą Amerykę wzbudzając podziw we wszystkich portach, które znalazły się na jego trasie.

Na tym nie skończyła się przygoda „HMS Bounty” z branżą kinematograficzną, w 1990 żaglowiec zagrał główną rolę w filmie „Wyspa skarbów” z Christianem Bale i Charltonem Hestonem, a w 2006 roku posłużył za jeden z pirackich okrętów w drugiej części „Piratów z Karaibów”.

„HMS Bounty” miał na swoim koncie zasługi nie tylko w dziedzinie sztuki filmowej, lecz także na polu edukacji młodzieży i kultywowania tradycyjnej żeglugi morskiej. W ostatniej dekadzie na pokładzie żaglowca odbywały się wakacyjne obozy żeglarskie, których uczestnicy zdobywali umiejętności żeglowania w tradycyjnym stylu.

W 2011 roku ta piękna replika osiemnastowiecznego okrętu zawitała na wody Morza Bałtyckiego. Żaglowiec był gościem Baltic Sail Gdańsk – dorocznego międzynarodowego Zlotu Żaglowców. „HMS Bounty” na cztery dni zacumował przy Targu Rybnym, był jednym z największych żaglowców, które kiedykolwiek wpłynęły na Motławę! Wiele osób przyjechało do Gdańska specjalnie, by podziwiać tę legendarną jednostkę. Wszyscy zwiedzający mieli okazję porozmawiać z załogą i poznać fascynująca historię „HMS Bounty”. Wspomnienie tego wyjątkowego gościa na długo pozostało w pamięci uczestników XV edycji Zlotu!

29 października, dzięki sprawnej akcji ratunkowej z tonącego pokładu żaglowca ewakuowanych zostało czternaście osób. Niestety nie udało się uratować Claudene Christian, dalekiej krewnej Fletchera Christiana. Do dziś nie odnaleziono wieloletniego kapitana „HMS Bounty” Robina Walbridge’a, poszukiwania przerwano 1 listopada. Zatonięcie żaglowca o tak bogatej i pięknej historii jest ogromną stratą dla całego środowiska żeglarskiego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmu z pobytu HMS Bounty podczas Baltic Sail Gdańsk 2011:

http://balticsail.pl/aktualnosci/105/offset=0/Wspomnienie-zaglowca-%E2%80%9EHMS-Bounty%E2%80%9D.html


Zlot Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gävle, Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Saasnitz i Świnoujście.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat na Baltic Sail obejmuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. W tym roku zlot odbędzie się po raz szesnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, którego organizatorem jest również Fundacja Gdańska oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008