TYP: a1

Wody z Fukushimy trafią do oceanu

wtorek, 13 kwietnia 2021
Z mediów/PAP

Wody z elektrowni Fukushima zostaną uwolnione do oceanu – taką decyzję podjął we wtorek rząd Japonii. Woda ma być rozcieńczona i przefiltrowana, ale wciąż będzie radioaktywna. Sprzeciw wobec decyzji japońskiego rządu zgłosiły rządy Chin i Korei, protestują także japońscy rybacy.

 

Plan uwolnienia wód został zatwierdzony na wtorkowym posiedzeniu rządu. Premier Japonii, Yoshihide Suga zapowiedział, że proces będzie prowadzony z dużym marginesem bezpieczeństwa a władze, jak to określił, „zrobią wszystko aby uniknąć szkód dla reputacji kraju”. Woda z Fukushimy już została przefiltrowana przy użyciu zaawansowanych technologii. Pozwoliło to usunąć z niej większość radioaktywnych izotopów, z wyjątkiem trytu, którego nie da się jednak pozbyć, dlatego woda składowana jest obecnie w zbiornikach. Zgodnie z prognozami zbiorniki przepełnią się latem 2022 roku. Przed wypuszczeniem do oceanu woda z Fukushimy ma zostać dodatkowo rozcieńczona, by stężenie trytu było 40 razy niższe niż przewidziane w krajowych standardach i mniej więcej siedem razy niższe niż norma Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla wody pitnej.

Plan zyskał aprobatę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
 

Stanowczy sprzeciw wobec decyzji Japończyków ogłosiły władze Korei Południowej, obawy wyrażają również Chiny, które oceniają, że spuszczenie wody z Fukushimy grozi wielowiekowymi zniszczeniami oceanu. Rządowemu planowi sprzeciwiają się także japońscy rybacy bojąc się, że nie będzie chętnych na kupno owoców morza złowionych na tych obszarach.




 

Tagi: Fukushima, elektrownia, Japonia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620