TYP: a1

Tragedia na platformie wiertniczej. Są ofiary śmiertelne pożaru

poniedziałek, 7 grudnia 2015
z mediów | JM
W piątek w nocy doszło do pożaru na platformie wiertniczej, położonej na Morzu Kaspijskim. Oficjalne źródła mówią o przynajmniej dwóch ofiarach śmiertelnych. Około 30 pracowników udało się ewakuować, jednak wielu pozostaje zaginionych. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa.
Platforma wiertnicza, na której doszło do tragedii, należy do azerskiej kompanii petrochemicznej SOCAR. W momencie pojawienia się ognia pracowały na niej 62 osoby. Pożar wybuchł w wyniku  silnego sztormu, który doprowadził do uszkodzenia rury z gazem. Kiedy na miejscu pojawiły się jednostki ratunkowe, jeden z szybów wciąż płonął. Początkowe informacje, podane agencjom prasowym przez niezależne media mówiły o ponad 30 ofiarach śmiertelnych. Według oficjalnego oświadczenia są one jednak uznawane za zaginione. Pozostałych trzydziestu pracowników udało się uratować

To największa tragedia w historii SOCARu, choć co roku na podobnych platformach dochodzi do wypadków śmiertelnych. Prezyden Azerbejdżanu ogłosił dzień żałoby narodowej.
Tagi: Azerbejdżan, SOCAR, wypadek, pożar, tragedia, śmerć
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912