TYP: a1

Pożar na holowniku. Nie żyje czterech Polaków

czwartek, 24 września 2015
z mediów | JM
Do tragedii doszło wczoraj na holowniku stojącym w szwedzkim porcie. W wyniku pożaru, który wybuchł pod pokładem jednostki, zginęło czterech polskich obywateli, a trzech zostało rannych. Przyczyny wypadku nie są znane.




Polski holownik "Zeus" cumował w porcie Solvesborg, na południu Szwecji. Wczoraj, tuż przed północą, z niejasnych przyczyn wybuchł tam pożar. Ogień pojawił się prawdopodobnie pod pokładem. Właśnie tam znajdowali się marynarze, pochodzący ze Szczecina. Trzem z nich udało się wydostać na pokład, gdzie bezskutecznie usiłowali ugasić rozprzestrzeniający się ogień. Ranni, trafili do szpitala. Pozostałe cztery osoby nie zdołały uciec przed płomieniami.

Przyczyny tragedii wyjaśni śledztwo szwedzkiej policji. Planowane są między innymi przesłuchania osób, które przeżyły (w tym kapitana jednostki), oraz oględziny wraku przez biegłych. Te ostatnie są jednak obecnie niemożliwe, ze względów bezpieczeństwa.
Tagi: Szwecja, pożar, tragedia, wypadek, Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912